CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Historie změn CZ

Správci: Ondřej Zicha

Do této místnosti mohou přispívat pouze administrátoři
Podrobný seznam změn v projektu BioLib. Příspěvky jsou psané stručně, neboť slohově vybroušené texty mne zdržují od programování :) Pokud se vám zdá, že některá z nově zprovozněných úprav nefunguje tak jak má, napište nám prosím do místnosti Návrhy a připomínky, hlášení chyb.

 

Záznam 81 až 100 z 374  
1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Ondřej Zicha   [28.03.2009 12:29:10]
- pro správce modulu lokalit: možnost hromadného zakládání lokalit

- pro správce odkazů a dalších modulů podporujících přidávání odkazů: složené odkazy je nyní možné zadávat jako úplné URL, pokud v databázi odkazů existuje odpovídající pravidlo, odkaz se automaticky uloží jako číslo odkazu a proměnlivá část. Například pro odkaz na heslo Insects do Wikipedie tedy není nutné zadávat číslo záznamu 485 a identifikátor Insect, ale dá se zadat přímo odkaz 'http://en.wikipedia.org/wiki/Insect'.
Ondřej Zicha   [12.03.2009 21:03:52]
- Nástroj pro výpočet mapovacích čtverců metodou KFME nyní podporuje i hromadný převod GPS a S-JTSK souřadnic na kvadráty
Ondřej Zicha   [01.03.2009 15:23:59]
- změny ve formuláři pro přidávání taxonů, synonym a národních názvů - pole Zdroj si pamatuje poslední použité zdroje a nabízí jejich seznam, případně je možné zadat novou hodnotu, která se po odeslání formuláře také zařadí do seznamu. Seznam je platný po dobu přihlášení.
Ondřej Zicha   [23.02.2009 22:16:29]
- u mapování je možné zobrazit galerii mapovaných druhů: savci, obojživelníci a plazi, vybraní bezobratlí

- importován checklist měkkýšů Bulharska (dle Irikov A., Eröss Z. (2008): An Updated and Annotated Checklist of Bulgarian Terrestrial Gastropods (Mollusca: Gastropoda), Folia Malacologica, Vol. 16(4))
Ondřej Zicha   [22.01.2009 18:27:26]
- omluvte prosím dnešní nefunkčnost BioLibu způsobenou výpadkem proudu v serverovně (stále pracujeme na tom abychom BioLib přesunuli na spolehlivější a rychlejší připojení, ale bez peněz je to překvapivě poněkud komplikovanější...)
Ondřej Zicha   [18.01.2009 19:20:48]
- check-listová data u druhů mohou nyní administrátoři provazovat s citacemi literatury (i více literatury k jednomu check-listovému údaji), viz například zde: Formica rufa.

- check-listy zemí se nyní vypisují na profilu taxonu. Check-listy ovšem zdaleka nejsou kompletní, dokonce ani pro Českou republiku, výpis je jen orientační (ovšem pokud se druh nachází v ČR a na BioLibu ho máme uveden v check-listu, vidí to člověk hned na jeho profilu a nemusí se proklikávat přes Přehled dat). Taxony, které se nachází ve všech check-listech zemí, ve kterých se vyskytují, jsou v BioLibu speciálně označeny, viz. například Theodoxus prevostianus

- u fotografie, které jsou provázané se zemí, která spadá pod jinou (např. Havaj, Kanárské ostrovy atp.), se zobrazuje i název příslušné nadřazené země (tedy USA resp. Španělsko...), viz třeba tady
Ondřej Zicha   [20.12.2008 21:08:47]
- upravena úvodní stránka, po roce změněna "novinka". Sláva!
- defaultně se nyní BioLib zobrazuje v širší verzi stránky
Ondřej Zicha   [24.11.2008 01:11:29]
- kategorie Neurčené obrázky nyní zobrazuje i určené nepotvrzené obrázky
- formulář na ověření determinace (vyjádření názoru na správnost determinace) se nyní zobrazuje všem přihlášeným uživatelům
- ověřovat lze nyní i zatím nepotvrzené determinace přidané k obrázkům
Ondřej Zicha   [04.10.2008 16:58:28]
- vyhledávání ve formulářovém okně na výběr ID taxonu, odkazu, lokality, biotopu a slovníkového pojmu (konečně) předěláno na fulltextové vyhledání místo hledání na začátku názvu
Ondřej Zicha   [14.09.2008 18:25:14]
- do formulářů pro přidání taxonu, vědeckého a národního názvu přidáno pole "Zdroj dat". U nepotvrzených záznamů se informace zobrazuje autorovi záznamu a správcům taxonomického systému, po potvrzení dat se zdroj uloží spolu se záznamem do hlavní taxonomické databáze, zobrazuje se ale pouze po kliknutí na odkaz UKÁZAT INFO. Jedná se pouze o pomocné, nepovinné pole, není nutné uvádět úplnou citací, vyplněním pole usnadníte správcům kontrolu přidaných dat. Provázání taxonů s citacemi taxonomických zdrojů probíhají jinými cestami, viz minulá zpráva.
Ondřej Zicha   [10.09.2008 22:32:50]
- citace taxonů propojené s vědeckým názvem, ať platným nebo synonymem, mohou obsahovat autoritu, která je uvedená v citovaném zdroji, nezávisle na tom jaká autorita je uvedená v BioLibu. Správcům to umožňuje lépe hledat rozdíly v autoritách v BioLibu a citovaných zdrojích. Ukázka provázání s názvy třeba zde: Vanellus indicus (v části Odkazy a literatura).

- do citací taxonů je možné doplnit datum citace

- importovány citace (včetně propojení s názvy) k systému ptáků podle zdrojů AOU, SACC, AERC TAC Western Palearctic, Bird Life. Doplnění autorit k odkazům do Fauna Europaea k systému evropských ptáků a brouků, doplnění autorit do citací ke Klíči ke květeně České republiky. Import citací z Katalog Cerambycidae - Borneo, Annotated Checklist of the Coccinellidae (Coleoptera) of the Indian Subregion, Catalogue of the World Platynotini (Coleoptera: Tenebrionidae).

Importy citací umožňují lépe kontrolovat kvalitu a úplnost taxonomického systému v BioLibu. Pokud máte k dispozici nějaké spolehlivé seznamy taxonů citovaných v nějakém tištěném nebo elektronickém zdroji, který bychom mohli importovat, dejte nám vědět. Potřebujeme textové či Excelové seznamy platných latinských názvů, nejlépe včetně autority, případně i jiné formáty, za předpokladu že nebude moc práce je upravit do požadované podoby.
Ondřej Zicha   [21.08.2008 22:42:46]
- pokusně byl zpřístupněn formulář pro přidání pozorování do mapování i pro neregistrované uživatele
Ondřej Zicha   [17.07.2008 23:44:54]
- návrhy na změnu determinace (určení) fotografií nyní mohou přidávat i neregistrovaní uživatelé

- u fotografií se nyní zapisuje historie determinací - zaznamenává se s jakou determinací byla fotografie přidána (nebo se kterou začala být historie sledována), kdo a kdy determinaci změnil, a dokonce i kdy se změnil platný název přiřazeného taxonu

- u fotografií určených do druhu je možné evidovat, kdo determinaci fotografie kontroloval. Připsat své jméno do seznamu ověření determinace může kterýkoliv registrovaný uživatel, používejte ovšem formulář pouze tam, kde jste si jistí, že máte přehled o tom zda nemůže být druh s něčím zaměněn. V seznamech jsou graficky odlišení uživatelé, kteří jsou v BioLibu označení, že se na příslušnou oblast specializují (pro označení specializace je nutné kontaktovat správce). Ověření determinací a historie determinací jsou dostupné všem uživatelům pod odkazem "Historie a ověření determinace" u autora determinace fotografie. Více o funkci v nápovědě Informace o determinaci a ve slohové práci v diskuzní místnosti Galerie.

- úprava detailu fotografie, konkrétně upřesnění determinace (typ a přesnost určení, odkaz na historii a seznam ověření)
Ondřej Zicha   [15.06.2008 19:37:42]
- drobné designové úpravy v galerii, doplnění kategorie "neurčené obrázky" do autorské galerie (omezené na autora)

- řada změn v uživatelských i administračních formulářích v galerii související s přípravou galerie na možnost přidávání práv na administraci pouze určité skupiny (např. pouze obrázky pavouků). Celý ten systém práv okolo galerie je poněkud složitý, pokud zjistíte, že něco co předtím fungovalo už nefunguje, nebo že se dostanete někam kam byste se dostat neměli, dejte mi prosím vědět. Pokud začalo fungovat něco co předtím nefungovalo, jedině dobře.
Ondřej Zicha   [08.06.2008 19:42:03]
- při přidávání fotografie si BioLib zapamatuje lokalitu, zemi, datum a několik dalších polí a automaticky je předvyplní při přidávání další fotografie.
Ondřej Zicha   [20.04.2008 19:11:13]
- funkce Nové obrázky z levého menu galerie je nyní automaticky omezená na taxon kategorie, ze které se na funkci přišlo. Tedy například z kategorie Rostliny se zobrazí pouze nové obrázky rostlin.

- do levého menu galerie přidána i funkce Neurčené obrázky. Funkce mírně zrychlena a upravena, přibyla např. možnost zobrazit pouze neurčené potvrzené nebo neurčené nepotvrzené. Defaultně se zobrazují neurčené potvrzené od nejnovějšího, následně nepotvrzené od nejnovějšího, a to ze všech podkategorií aktuální kategorie galerie (tedy např. všechny neurčené obrázky rostlin).
Ondřej Zicha   [13.04.2008 22:52:06]
- do pošty a systémových zpráv přibyla možnost hromadně označovat / odznačovat zprávy (pro spravnou funkci v prohlížeči může být potřeba načíst nový soubor s javascriptem, aby se nebral z vašeho disku ale aktuální ze serveru, stačí kdekoliv na BioLibu stisknout tlačítko Obnovit - klávesa F5)
Ondřej Zicha   [16.03.2008 23:44:59]
- do mapování přidán invazní druh slunéčka Harmonia axyridis

- drobné úpravy v galerii - správci nyní mohou označit které fotografie se mají zobrazovat i v normální galerii přestože nejsou určené do druhu. V nastavení galerie lze naopak vypnout zobrazování neurčených obrázků. Neurčené obrázky se budou v galerii zobrazovat zejména tehdy, pokud se jedná o kvalitní fotografie zajímavých organismů, ke kterým nejsou v galerii k dispozici přesně určené fotografie (zejména tropické, mořské, mikroskopické druhy atd.). Tyto fotografie se budou nadále zobrazovat i v kategorii "Neurčené obrázky".
Ondřej Zicha   [05.03.2008 22:57:15]
- mapování výskytu vybraných druhů bezobratlých rozšířeno o několik druhů brouků: červenáček ohnivý (Pyrochroa coccinea), červenáček pilorohý (P. serraticornis), ohniváček hřebenorohý (Schizotus pectinicornis) a potemníkovitý brouk Platydema violaceum.

- několik drobných změn okolo mapování (výpisy autorů pod mapkou a ve formátu citace)

- u obrázků je nyní možné zvolit zemi, ve které byli pořízeny, a pomocí této země lze filtrovat galerii (a zobrazít tak například pouze fotografie ze Srí Lanky). Většina fotografií v galerii byla automaticky propojena na základě textu v lokalitách, zbývá propojit ještě zhruba tři tisíce fotografií (z celkových asi 35 tisíc fotografií s udanou lokalitou)
Ondřej Zicha   [19.02.2008 00:31:18]
- změny ve vyšší hierarchii systému - nahrazeno pojetí s Protista, Chromista za modernější systém s říšemi Rhizaria (nitkonozí, slunivky, dírkonošci, mřížovci), Excavata (prabičíkovci, bičenkovci, krásnoočka atd.), Chromalveolata (zahrnující říši Chromista), rostliny (Plantae), měňovkovci (Amoebozoa, včetně hlenek), houby (Fungi) a živočichové (Animalia) (podle Zrzavý J. (2006): Fylogeneze živočišné říše, Scientia, Praha a dalších zdrojů).

- k rodům rostlin doplněny autority (podle Vascular Plant Families and Genera (online)).
Záznam 81 až 100 z 374  
1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19