CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Novinky CZ

Správci: Ondřej Zicha

Do této místnosti mohou přispívat pouze administrátoři
Novinky v systému BioLib. Pro podrobný seznam všech změn navštivte tento přehled.

 

Záznam 41 až 60 z 84  
1 2 [3] 4 5
Ondřej Zicha   [22.12.2004 15:33:24]
Autoři BioLibu Vám přejí krásné prožití vánočních svátků a mnoho štěstí a úspěchů v novém roce.

Děkujeme všem za důvěru a těšíme se na další spolupráci v roce 2005 - s Vaší pomocí bude BioLib užitečný všem
Ondřej Zicha   [31.10.2004 19:38:09]
BioLib dostal nový design - no dobrá, pořád je to víceméně to samé v bleděmodrém, ale myslím že řada věcí se vylepšila, sjednotila, zpřehlednila a posunula blíž ke standardům HTML.

Předělány byly i některé funkce, jako například vyhledávání, které nyní umožňuje vyhledávat slova začínající, obsahující či úplně se shodující se zadaným řetězcem. Těch změn bylo daleko více...

V datech se zase objevily check-listy pro savce Čech, Moravy a Slovenska.

Inu, doufám, že to byly změny k lepšímu a ne k horšímu. Pokud jste navštívili stránku před změnou designu, může se stát, že starý styl je stále uložen na Vašem počítači a BioLib se Vám zobrazuje daleko divněji než by měl - nezoufejte, a zmáčkněte tlačítko F5 (Obnovit/Reload/Refresh) ve Vašem prohlížeči. Pokud ani to nezabrání tomu, že stránka vypadá divně, je to nejspíš moje chyba - prostě nemám talent :)
Ondřej Zicha   [18.10.2004 18:23:14]
Databáze obsahuje více a více dat. V BioLibu je nyní založeno asi 90% druhů savců a ptáků celého světa. Obojživelníci byli rozšířeni pro celou Evropu. Je zde celý vyšší systém obratlovců do úrovně čeledí - recentních i vyhynulých.

Dále přibyl prakticky kompletní systém českých druhů vyšších rostlin (kromě mechů).

V databázi je už něco přes 42 tisíc taxonů, z toho asi 25 tisíc druhů.

Všechny části samozřejmě potřebují důkladnou revizi, hledáme proto kohokoliv kdo by se tohoto úkolu chtěl ujmout, i kdyby chtěl zkontrolovat jen nějakou menší oblast systému. Stále potřebujeme fotografie a determinace fotografíí které se už v galerii nacházejí.

Změn nastala v BioLibu obrovská spousta, více se můžete dočíst v této místnosti
Ondřej Zicha   [24.08.2004 00:53:35]
V galerii přibývá tzv. vícevrstvých fotografií - jedná se o fotografie s popsanými oblastmi a s možností zapnout zvláštní barevnou mapu, která tyto oblasti definuje. Tyto obrázky slouží hlavně pro účely slovníčku termínůJiří Novák, autor předchozích dvou obrázku, zpracoval pro slovníček heslo lebkaFunkce "Informace o datech" dostupná při prohlížení taxonů zobrazí zdroje použité ke zpracovaní prohlížené části systému.

Na celém BioLibu se změnil design a funkce navigací v seznamech. Provedena řada dalších drobnějších úprav designu.

V databázi taxonů přibyly evropští savci (kytovci celosvětově), čeledi mořských plžů (kromě nahožábrych plžů), želvy a velké množství taxonů z řádu ptáci, na kterém se ovšem stále ještě pracuje (zejména na pěvcích) - přesto už bylo v databázi založeno přes 2500 druhů.

Stále vám na BioLibu chybí některé vaše oblíbené oblasti taxonomického systému? Nebo máte fotografie které by se nám mohly hodit? Máte nápady, připomínky? Neváhejte a ozvěte se!

Příští cíl našeho snažení je rozšíření slovníku termínu z testovacích dat na plnohodnotnou databázi biologických termínů.
Ondřej Zicha   [11.07.2004 17:05:51]
Přidán vyšší taxonomický systém Gastrotricha, Nematoda, Acanthocephala, Annelida, Bryozoa, Cnidaria, Nematomorpha, Nemertea, Platyhelminthes, Porifera, Rotifera a Tardigrada podle zdroje

Fauna Europaea, "Taxonomic Hierarchy version [3.6]" http://www.faunaeur.org/, retrieved: [June, 21, 2004]
Ondřej Zicha   [04.07.2004 18:30:47]
Přepracován vyšší taxonomický systém členovců podle zdroje

Fauna Europaea, "Taxonomic Hierarchy version [3.6]" http://www.faunaeur.org/, retrieved: [June, 21, 2004]
Ondřej Zicha   [29.04.2004 18:38:31]
Více než měsíc jsem pracoval na nové verzi stránek - je to doba tak dlouhá, že jsem zapomněl, jestli jsem náhodou na začátku něco rozdělal a nedokončil. Pokud tedy narazíte na něco, co kdysi fungovalo a nyní ne, dejte mi prosím vědet (ať už prostřednictvím mailu nebo v diskuzní místnosti k tomu určené. Pokud něco nefungovalo nikdy, také se to rád dozvím.

Dočasně jsem odstranil možnost filtrování taxonů podle check-listů (například jen druhy pro ČR), protože za použití MySQL byla tato funkce neskutečně pomalá. Stále je však možné zvolit filtr na check-list, taxony, které do něj přímo spadají jsou potom barevně odlišené.

Přibyla možnost filtrovat za taxony (ve formuláři nastavení) - touto funkcí se dá omezit vyhledávání, rejstřík, check-listy a podobně například pouze na měkkýše.

Změny v designu - odstraněna část rušivých ikonek (tedy alespoň mně přišly poněkud rušivé). Odkaz tvořený z názvu taxonu se vytvoří pouze z jeho latinské části, autorita se přesunula hned za latinské jméno. Zvýraznění některých tabulí ve funkci "Detail taxonu" a na jiných místech.

Stejně jako měli uživatelé možnost přidávání názvů, odkazů, obrázků a podobně, mohou nyní přidávat i popisy k jednotlivým taxonům.

Funkce "Externí odkazy" slouží k propojování databáze BioLibu s dalšími, specializovanými databázemi či stránkami o taxonech určité oblasti systému.

Výrazně byla rozšířena nápověda, ale stále potřebuje hodně práce...

Celá řada dalších změn, které si už bohužel nepamatuji :)
Ondřej Zicha   [17.03.2004 14:05:33]
Přibyla možnost psaní komentářů k fotografiím a k jednotlivým druhům.
Vylepšená Galerie, kliknutím na odkaz "Další fotografie tohoto autora" u jména autora (při prohlížení fotografie) lze přejít do funkce prohlížení všech fotografií, ktere tento autor BioLibu poskytnul.
Mnoho dalších úprav a oprav.
Ondřej Zicha   [23.02.2004 21:25:56]
Podrobněji zpracovaná Amphibia - obojživelníci do úrovně čeledí
Ondřej Zicha   [14.02.2004 16:18:58]
Chordata - strunatci zpracován na úroveň řádů (včetně fosilních strunatců). Některé recentní skupiny až do čeledí i hlouběji (sumky, salpy, vršenky, kopinatci, kruhoústí, paryby, ryby). Ryby žijící na území České a Slovenské Republiky až do druhů (druhy přidány do checklistů)
Ondřej Zicha   [04.02.2004 23:27:54]
Do kmene měkkýši přidáno všech 8 tříd a jejich systematické zařazení. Přidána Scaphopoda - kelnatky - jsou přidány všechny druhy, které mají český název
Ondřej Zicha   [02.02.2004 01:32:07]
Přehlednější zobrazení zpracovaných skupin systému. Lze se na něj dostat kliknutím na odkaz Seznam skupin na levém panelu.

Michal Maňas vytvořil pro BioLib systém Vitae - živé organismy na úroveň oddělení, v některých případech i tříd.

Změny ve slovníku pojmů - doteď bylo možné mít ke každému termínu pouze latinský, český a anglický název, nyní je systém upraven, aby bylo možné přidávat termíny v jakémkoliv jazyce. Nad termíny bude fungovat podobný slovník, jako je již hotový slovník názvu druhů.
Ondřej Zicha   [20.01.2004 17:53:19]
Celá řada změn, takže je možné, že něco mezitím přestalo fungovat :)
  • První verze veřejného biologického diskuzního fóra, možnost náhledu příspěvku, pro zaregistrované uživatele možnost zakládání nových fór, možnost přidávání klubů do záložek (přehled o nových zprávách od poslední návštěvy klubu), možnost nahrání si ikonky do diskuzního fóra (z formuláře účet/nastavení) atd.
  • Novinky a Návštěvní kniha zapracované do systému diskuzního fóra. Přepracován systém posílání zpráv uživatelům. Do klubu Historie změn budu nyní psát podrobnější seznam změn na BioLibu, než uvádím v novinkách.
  • Změna systému vyhledávání, vyhledávací formulář přesunut do pravého horního rohu, přibyla možnost specifikování oblasti hledání, která se navíc mění podle zrovna navštěvované oblasti. Tím pádem jsem mohl z galerie a ze slovníčku odstranit nyní zbytečné vyhledávací formuláře.
  • Změna designu, nevím jestli k lepšímu, ale snad ano... alespoň trochu. Potřebuje sice ještě hodně práce - ale nejdřív obsah, pak forma.
  • Možnost přednastavení textu, který se doplňuje při přidávání fotografií (opět ve formuláři účet/nastavení). Tato funkce byla sice přítomna již dříve, ale zdá se že k ní měli přímý přístup pouze administrátoři.
  • A další :)
Ondřej Zicha   [07.01.2004 21:20:38]
Do galerie přibyla řada nových fotografií.
Ondřej Zicha   [24.12.2003 18:28:07]
Autoři BioLibu Vám přejí krásné prožití vánočních svátků a spoustu zdraví a úspěchů v novém roce.
Ondřej Zicha   [11.11.2003 01:52:48]

Brouci

Dokončen import českých a slovenských brouků včetně check-listu pro Čechy, Moravu a Slovensko.
Je možné, že vlivem chyb v importovaných datech se do BioLibu dostaly nějaké nesmysly, pokud na nějaké narazíte, budu rád když se ozvete.
Importovaná data bohužel obsahovala pouze latinské názvy, takže kdyby byl někdo ochoten pomoci s hromadným přidáváním českých názvů druhů brouků - a nejen českých, klidně i slovenských a nebo prakticky jakýkoliv jiný jazyk - nechť mi pošle dopis.
Samozřejmě uvítám jakoukoliv další pomoc, např. determinaci druhů na fotografiích a nebo přidávání fotografií nových.
Ondřej Zicha   [09.11.2003 02:39:37]

Noční pták

Tak tedy půl třetí ráno a já ještě pracuji na BioLibu...

Do databáze jsem přidal systém českých ptáků, alespoň přibližně. Každý systém který jsem totiž nalezl vypadal trochu jinak... takže pokud se najde nějaký hodný a hlavně ochotný ornitolog, který pomůže s kontrolou a případným doplněním, budu nesmírně rád.

Krom "ptákovin" jsem udělal také pár užitečných věcí, např. pro zaregistrované aktivní uživatele možnost prohlížet seznamy jimi přidaných obrázků, názvů, synonym, determinací atp.

Další nová funkce je prohlížení check-listu s filtrem na určitý taxon, tj. třeba jen check-list českých mekkýšů. Funkce se dá zapnout buď výběrem taxonu při prohlížení jednotlivých seznamů a nebo přes odkaz "Seznamy" u jednotlivých taxonů. Samozřejmě to funguje jen tam, kde byly check-listy pro BioLib již zpracovány, což je zatím málokde...
Ondřej Zicha   [02.11.2003 20:06:23]

Brouků přibývá

Zatím je z brouků zpracováný podřád Adephaga - masožraví a Myxophaga - řasožraví. Podřád Polyphaga - všežraví zatím obsahuje jen několik nadčeledí, např Scarabaeoidea nebo Staphylinoidea.

Dále pak nějaké drobné úpravy a opravy, trochu času jsem také věnoval anglické verzi systému, ještě to není uplně ono ale lepší se to.
Ondřej Zicha   [22.10.2003 23:11:48]

Střevlíci

První pokusy s importem databáze českých a slovenských druhů brouků do BioLibu. Zatím jen Carabidae - střevlíkovití, pouze latinské názvy, synonyma a checklist.

Teď odjíždím na týden pryč, až se vrátím, začnu převádět zbytek brouků. A pak zase přejdu zpět k práci na systému rostlin.
Ondřej Zicha   [19.10.2003 21:04:52]

Nedělní rekreace s BioLibem

Dnes tech změn bylo docela dost:

- Galerie dvouděložných rostlin roztřízena do čeledí (z větší části)

- Na žádost jsem u rostlin zrušil málo používanou taxonomickou kategorii řád, takže pod třídou jsou rovnou čeledi - např. zde. Zrušené řády však v databázi zůstaly a dají se tedy najít při vyhledávání či procházení rejstříku - záznam potom vypadá nějak takto: Asterales - hvězdnicotvaré

- nyní lze u synonyma označit, zda se jedná o klasické synonymum, lidový název nebo latinský název vytvořený z názvu podrodu (namísto názvu rodového)

- Vylepšené vyhledávání obrázků, možnost hledaní přímo z galerie

- Systém vysvětlivek k použitým symbolům (v check-listech, synonymech, při prohlížení taxonu atd.)

- Několik změn v designu, mnoho opravených chyb, nějaké vnitřní funkce pro lepší administraci
Záznam 41 až 60 z 84  
1 2 [3] 4 5