CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Novinky CZ

Správci: Ondřej Zicha

Do této místnosti mohou přispívat pouze administrátoři
Novinky v systému BioLib. Pro podrobný seznam všech změn navštivte tento přehled.

 

Záznam 41 až 60 z 77  
1 2 [3] 4
Ondřej Zicha   [17.03.2004 14:05:33]
Přibyla možnost psaní komentářů k fotografiím a k jednotlivým druhům.
Vylepšená Galerie, kliknutím na odkaz "Další fotografie tohoto autora" u jména autora (při prohlížení fotografie) lze přejít do funkce prohlížení všech fotografií, ktere tento autor BioLibu poskytnul.
Mnoho dalších úprav a oprav.
Ondřej Zicha   [23.02.2004 21:25:56]
Podrobněji zpracovaná Amphibia - obojživelníci do úrovně čeledí
Ondřej Zicha   [14.02.2004 16:18:58]
Chordata - strunatci zpracován na úroveň řádů (včetně fosilních strunatců). Některé recentní skupiny až do čeledí i hlouběji (sumky, salpy, vršenky, kopinatci, kruhoústí, paryby, ryby). Ryby žijící na území České a Slovenské Republiky až do druhů (druhy přidány do checklistů)
Ondřej Zicha   [04.02.2004 23:27:54]
Do kmene měkkýši přidáno všech 8 tříd a jejich systematické zařazení. Přidána Scaphopoda - kelnatky - jsou přidány všechny druhy, které mají český název
Ondřej Zicha   [02.02.2004 01:32:07]
Přehlednější zobrazení zpracovaných skupin systému. Lze se na něj dostat kliknutím na odkaz Seznam skupin na levém panelu.

Michal Maňas vytvořil pro BioLib systém Vitae - živé organismy na úroveň oddělení, v některých případech i tříd.

Změny ve slovníku pojmů - doteď bylo možné mít ke každému termínu pouze latinský, český a anglický název, nyní je systém upraven, aby bylo možné přidávat termíny v jakémkoliv jazyce. Nad termíny bude fungovat podobný slovník, jako je již hotový slovník názvu druhů.
Ondřej Zicha   [20.01.2004 17:53:19]
Celá řada změn, takže je možné, že něco mezitím přestalo fungovat :)
  • První verze veřejného biologického diskuzního fóra, možnost náhledu příspěvku, pro zaregistrované uživatele možnost zakládání nových fór, možnost přidávání klubů do záložek (přehled o nových zprávách od poslední návštěvy klubu), možnost nahrání si ikonky do diskuzního fóra (z formuláře účet/nastavení) atd.
  • Novinky a Návštěvní kniha zapracované do systému diskuzního fóra. Přepracován systém posílání zpráv uživatelům. Do klubu Historie změn budu nyní psát podrobnější seznam změn na BioLibu, než uvádím v novinkách.
  • Změna systému vyhledávání, vyhledávací formulář přesunut do pravého horního rohu, přibyla možnost specifikování oblasti hledání, která se navíc mění podle zrovna navštěvované oblasti. Tím pádem jsem mohl z galerie a ze slovníčku odstranit nyní zbytečné vyhledávací formuláře.
  • Změna designu, nevím jestli k lepšímu, ale snad ano... alespoň trochu. Potřebuje sice ještě hodně práce - ale nejdřív obsah, pak forma.
  • Možnost přednastavení textu, který se doplňuje při přidávání fotografií (opět ve formuláři účet/nastavení). Tato funkce byla sice přítomna již dříve, ale zdá se že k ní měli přímý přístup pouze administrátoři.
  • A další :)
Ondřej Zicha   [07.01.2004 21:20:38]
Do galerie přibyla řada nových fotografií.
Ondřej Zicha   [24.12.2003 18:28:07]
Autoři BioLibu Vám přejí krásné prožití vánočních svátků a spoustu zdraví a úspěchů v novém roce.
Ondřej Zicha   [11.11.2003 01:52:48]

Brouci

Dokončen import českých a slovenských brouků včetně check-listu pro Čechy, Moravu a Slovensko.
Je možné, že vlivem chyb v importovaných datech se do BioLibu dostaly nějaké nesmysly, pokud na nějaké narazíte, budu rád když se ozvete.
Importovaná data bohužel obsahovala pouze latinské názvy, takže kdyby byl někdo ochoten pomoci s hromadným přidáváním českých názvů druhů brouků - a nejen českých, klidně i slovenských a nebo prakticky jakýkoliv jiný jazyk - nechť mi pošle dopis.
Samozřejmě uvítám jakoukoliv další pomoc, např. determinaci druhů na fotografiích a nebo přidávání fotografií nových.
Ondřej Zicha   [09.11.2003 02:39:37]

Noční pták

Tak tedy půl třetí ráno a já ještě pracuji na BioLibu...

Do databáze jsem přidal systém českých ptáků, alespoň přibližně. Každý systém který jsem totiž nalezl vypadal trochu jinak... takže pokud se najde nějaký hodný a hlavně ochotný ornitolog, který pomůže s kontrolou a případným doplněním, budu nesmírně rád.

Krom "ptákovin" jsem udělal také pár užitečných věcí, např. pro zaregistrované aktivní uživatele možnost prohlížet seznamy jimi přidaných obrázků, názvů, synonym, determinací atp.

Další nová funkce je prohlížení check-listu s filtrem na určitý taxon, tj. třeba jen check-list českých mekkýšů. Funkce se dá zapnout buď výběrem taxonu při prohlížení jednotlivých seznamů a nebo přes odkaz "Seznamy" u jednotlivých taxonů. Samozřejmě to funguje jen tam, kde byly check-listy pro BioLib již zpracovány, což je zatím málokde...
Ondřej Zicha   [02.11.2003 20:06:23]

Brouků přibývá

Zatím je z brouků zpracováný podřád Adephaga - masožraví a Myxophaga - řasožraví. Podřád Polyphaga - všežraví zatím obsahuje jen několik nadčeledí, např Scarabaeoidea nebo Staphylinoidea.

Dále pak nějaké drobné úpravy a opravy, trochu času jsem také věnoval anglické verzi systému, ještě to není uplně ono ale lepší se to.
Ondřej Zicha   [22.10.2003 23:11:48]

Střevlíci

První pokusy s importem databáze českých a slovenských druhů brouků do BioLibu. Zatím jen Carabidae - střevlíkovití, pouze latinské názvy, synonyma a checklist.

Teď odjíždím na týden pryč, až se vrátím, začnu převádět zbytek brouků. A pak zase přejdu zpět k práci na systému rostlin.
Ondřej Zicha   [19.10.2003 21:04:52]

Nedělní rekreace s BioLibem

Dnes tech změn bylo docela dost:

- Galerie dvouděložných rostlin roztřízena do čeledí (z větší části)

- Na žádost jsem u rostlin zrušil málo používanou taxonomickou kategorii řád, takže pod třídou jsou rovnou čeledi - např. zde. Zrušené řády však v databázi zůstaly a dají se tedy najít při vyhledávání či procházení rejstříku - záznam potom vypadá nějak takto: Asterales - hvězdnicotvaré

- nyní lze u synonyma označit, zda se jedná o klasické synonymum, lidový název nebo latinský název vytvořený z názvu podrodu (namísto názvu rodového)

- Vylepšené vyhledávání obrázků, možnost hledaní přímo z galerie

- Systém vysvětlivek k použitým symbolům (v check-listech, synonymech, při prohlížení taxonu atd.)

- Několik změn v designu, mnoho opravených chyb, nějaké vnitřní funkce pro lepší administraci
Ondřej Zicha   [16.10.2003 11:49:00]

Názvy taxonů

Radikálně jsem změnil strukturu databáze a výsledkem je, že si uživatel nyní může nastavit jakýkoliv jazyk (založený v BioLibu) pro prohlížení názvů taxonů. Více zde

Je teď také možné prohlížet slovníček v libovolné kombinaci jazyků, předtím bylo možné slovníček a názvy taxonů prohlížet pouze v českém, slovenském, anglickém, německém, francouzském a ruském jazyce.

Dále pro registrované uživatele přibyla možnost přidávat k taxonům názvy a synonyma v různých jazycích (včetně synonym latinských). Stejně tak i tady nejdou přidané termíny rovnou do databáze BioLibu ale musí být nejdříve potvrzeny administrátory.
Ondřej Zicha   [05.10.2003 19:08:06]

Rozšířené funkce rejstříku

Nyní je možné prohlížet krom rejstříku latinských názvů a názvů v nastaveném jazyce i rejstřík druhových názvů (latinky i česky).

Dále jsem zpracoval zase několik dalších čeledí rostlin, mnoho úprav provedeno v řádu vážky
Ondřej Zicha   [30.09.2003 19:55:53]

systém jednoděložných

Do databáze přibyl slibovaný systém jednoděložných a dále jsem začal zpracovávat některé čeledi, jako třeba bukovité, břízovité atd. V tom hodlám v nejbližší době pokračovat.

Dále opraveno pár chybek a menší změny v designu.
Ondřej Zicha   [29.09.2003 00:05:25]

Rostliny krytosemenné do úrovně čeledí

Do databáze přibyl systém dvouděložných rostlin až na úroveň čeledí. Podobně chystám systém jednoděložných. Jednotlivé čeledi budou postupně doplňovány později. Opět se jedná pouze řády a čeledi obsahující druhy které se vyskytují na území ČR.

V co nejbližší době budou obrázky z kategorie "rostliny" roztřízeny do kategorií tvořených významějšími čeleděmi.
Ondřej Zicha   [28.09.2003 17:29:59]

Kapradiny, plavuně a přesličky ČR

Krom již zmíněných změn ve funkční části BioLibu nastaly změny i v datech. BioLib nyní obsahuje systém tří oddělení rostlin a to přesliček, plavuní a kapradin
Ondřej Zicha   [28.09.2003 17:10:01]

Nová verze stránek

BioLib se dočkal velké řady úprav, jednak po stránce vizualní (pevně doufám že je to změna k lepšímu), ale hlavně po stránce funkční... tedy ani to moc není na první pohled vidět, ani na druhý, ale snažil jsem se pročistit, zjednodušit a zrychlit jednotlivé skripty, výsledkem bude pravděpodobně to, že mnoho věcí přestane fungovat. Pokud na nějaké nefunkčnosti narazíte, dejte mi prosím vědět.

Z ostatních změn bych upozornil na novou funkci vyhledávání obrázků a stránek k jednotlivým taxonům pomocí vyhledavače google.com, dále potom rozšíření funkcí slovníčku, galerie a databáze odkazů a literatury, nyní je možné vypínat a zapínat zobrazení záznamů ze všech podkategorií.
Ondřej Zicha   [21.08.2003 19:42:52]

Znovu fotogalerie

Dalších asi 120 nových fotografií. Prázdniny chválabohu končí a já už se mohu opět věnovat práci na BioLibu :)
Záznam 41 až 60 z 77  
1 2 [3] 4