CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Novinky CZ

Správci: Ondřej Zicha

Do této místnosti mohou přispívat pouze administrátoři
Novinky v systému BioLib. Pro podrobný seznam všech změn navštivte tento přehled.

 

Záznam 21 až 40 z 84  
1 [2] 3 4 5
Ondřej Zicha   [31.07.2011 21:38:32]

Důležité diskuze na hlavní stránce

V levém menu úvodní stránky se nyní vypisuje seznam diskuzních místností, kde se řeší klíčová témata kolem funkcí a budoucnosti BioLibu. Věnujte jim prosím pozornost.
Ondřej Zicha   [16.06.2011 22:06:06]

Mapování střevlíků a svižníků

Seznam mapovaných druhů se rozšířil o 32 zástupců střevlíkovitých brouků - všechny naše druhy z rodů Carabus a Cychrus a také naše druhy svižníků.


Správcem mapování těchto druhů je Ing. Radek Hejda z AOPK ČR.
Ondřej Zicha   [03.04.2011 16:18:57]

Mapování obojživelníků a plazů - soutěž

Muzeum přírody Český ráj ve spolupráci s BioLibem, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Českou herpetologickou společností vyhlašuje soutěž "Vyfoť mě!". Vyfotografujte volně žijícího obojživelníka nebo plaza na území ČR a vyhrajte.

Více ve článku Vyfoť mě! Fotografická soutěž a na plakátku soutěže.
Ondřej Zicha   [14.11.2010 21:50:16]

Mapování vážek

Mapování bezobratlých bylo rozšířeno o české druhy vážek.
Ondřej Zicha   [19.10.2010 18:16:11]

Rozšíření mapování pavouků

Do mapování pavouků přibylo sedm našich vzácnějších druhů křižáků rodu Araneus a dále v poslední době rychle se šířící křižák pruhovaný.


Pokud je to možné, přidávejte k vašemu pozorování fotografii, nejlépe i fotografii pavouka z břišní strany - ta často obsahuje důležité určovací znaky. U křižáka pruhovaného to samozřejmě není třeba, s jiným naším druhem se nedá zaměnit.
Ondřej Zicha   [23.02.2009 23:00:14]

Mapování bezobratlých

Rozšířili jsme mapovaní výskytu bezobratlých o další druhy, například tesaříka pilunu, oba druhy ploskorohů, kraba říčního či medúzku sladkovodní. Některé z druhů si můžete prohlédnout v nové galerii mapovaných druhů. Seznam všech přidaných druhů najdete na detailu této novinky.


brouci:
Prionus coriarius - tesařík piluna
Rosalia alpina - tesařík alpský
Sinodendron cylindricum - roháček bukový
Anthaxia candens - krasec třešňový
Emus hirtus - drabčík huňatý
Mycetophagus fulvicollis

síťokřídlí:
Mantispa styriaca - pakudlanka jižní
Libelloides macaronius - ploskoroh pestrý
Libelloides coccajus - ploskoroh žlutý

ostatní:
Eriocheir sinensis - krab říční
Craspedacusta sowerbyi - medúzka sladkovodní
Ondřej Zicha   [29.01.2009 00:40:53]
V současné době se domlouváme na spolupráci mezi BioLibem a Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Na obsahu BioLibu by se tak mělo podílet více odborníků, kteří nám budou pomáhat s aktualizací taxonomického systému a rozšiřováním informací o jednotlivých druzích, určováním fotografií atd.

V jednání je i přesun BioLibu na rychlejší a stabilnější server. Věříme, že tato spolupráce přispěje ke zkvalitnění a rozšíření obsahu BioLibu. Diskuze možná zde.
Ondřej Zicha   [20.12.2008 21:06:37]
Přepracovali jsme úvodní stránku BioLibu. Najdete na ní výraznější upozornění na mapování probíhající na BioLibu, obrázek dne z galerie a náhodně se měnící tipy na lepší práci s BioLibem, které budeme postupně doplňovat.

Věříme, že je nová úvodní stránka o něco přehlednější a důstojnější než ta minulá (s rok starou novinkou).

Doufejme jen, že se v budoucnu novinky budou obměňovat častěji.
Ondřej Zicha   [20.12.2008 21:05:29]
Posledních několik měsíců jsme provedli mnoho změn. K taxonům je možné importovat citace, vylepšili a zpřehlednili jsme formuláře pro přidávání taxonů, vědeckých i národních názvů a obrázků. Uživatelé nám nyní mohou pomoct ověřovat determinace, i neregistrovaní uživatelé mohou přidávat návrhy na změnu určení obrázku.

Už nějaký čas pracujeme na nástroji pro překlad uživatelského rozhraní BioLibu do dalších jazyků. Nástroj už je téměř dokončený, hledáme uživatele, kteří by nám pomohli s testováním a překlady.

Pomocí nástroje bude možné překládat či navrhovat úpravy překladů přímo přes BioLib. Pokud by někdo měl zájem se na překladech podílet, kontaktujte administrátory BioLibu.

Systém pro ověřování determinací naopak už nějakou dobu funguje. Pokud se lépe vyznáte v nějaké skupině rostlin, hub či živočichů, můžete u obrázků určených dro druhu vyjadřovat svůj souhlas s determinací fotografie. Ověřovat můžete fotografie potvrzené i čekající na potvrzení a dokonce i návrhy na změnu determinace. Samozřejmě můžete přidávat vlastní návrhy či upozornit na problematické určení v komentářích k fotografii.
Ondřej Zicha   [17.09.2007 10:46:52]
Od poslední novinky uplynul rok (zdá se, že se to stává tradicí) - mohlo by se z toho zdát, že se na BioLibu nic nového neděje. Samozřejmě opak je pravdou - správci mají na BioLibu tolik práce, že na psaní novinek prostě nezbývá čas. Snad je to poznat i z Historie změn. A samozřejmě ani tam se nepíše všechno, spousta změn ve funkcích pro správce taxonomického systému, galerie, slovníku a dalších modulů BioLibu zůstává návštěvníkům zamlčena.

Počet taxonů v BioLibu již přesáhnul 400 000. Roste i návštěvnost, tyto stránky navštíví tři až čtyři tisíce různých uživatelů denně. Díky řadě z nich se galerie rozrostla o mnoho krásných fotografií, takže se počet obrázků za poslední rok zdvojnásobil.K úspěšným mapováním savců v České republice a mapování výskytu obojživelníků a plazů ČR přibylo mapování výskytu ohrožených bezobratlých ČR s několika vybranými druhy hmyzu, korýšů atd. Toto mapování probíhá ve spolupráci s AOPK ČR. Více informací o probíhajících mapování na BioLibu i jinde se můžete dočíst na stránce http://mapovani.biolib.cz.Z ostatních změn lze jmenovat například úpravu galerie, která bude vzhledem k možnosti přiřazování obrázků a popisků k názvům kategorií přehlednější pro ty, kdo se v taxonomii tolik nevyznají - teď už snad nebudou muset marně hledat šváby, škvory a ploštice v kategorii "brouci", protože příslušné skupiny uvidí v galerii hmyzu.

Významných úprav se dočkal i modul error in function, kde, jak doufáme, bude postupem času přibývat mnoho zajímavého o přírodě.
Ondřej Zicha   [07.09.2006 21:09:28]
BioLib byl dne 17.7.2007 převeden na nový server (výkonnější hardware i software), s čímž mohou samozřejmě souviset rozličné nepředvídatelné problémy. Prosíme proto o pochopení, a v případě, že na nějaký problém narazíte, dejte nám prosím vědět.

Vedle mapování savců v České republice probíhá nyní na BioLibu za spolupráce České herpetologické společnosti také mapování výskytu obojživelníků a plazů ČR (článek).
Stále přibývají nové funkce, rozšiřuje se taxonomická databáze (BioLib nyní obsahuje přes 250 000 taxonů, z toho 180 000 druhů).Rozrůstá se i galerie, počet fotografií brzy přesáhne 20 000.

Ondřej Zicha   [23.04.2006 14:46:27]
Ve spolupráci s RNDr. Milošem Anděrou, CSc. z Národního muzea probíhá na BioLibu mapování savců v České republice. Co nás na mapování zajímá a jak se správně mapuje se dozvíte ve článku Mapování savců v ČR.


Ondřej Zicha   [21.03.2006 19:07:32]
Stejně jako příroda projevuje první známky probuzení se z dlouhého zimního odpočinku, i BioLib navlékl nový jarní kabát - snad se Vám bude líbit. BioLib je nyní přehlednější, odkazy na taxony, do slovníku a do nápovědy jsou barevně odlišeny a stránky jsou optimalizované pro tisk.

Podrobněji jsme zpracovali mnoho částí systému, za pomoci řady ochotných uživatelů přibyla vedle nových druhů i řada českých názvů, vědeckých synonym, textů, odkazů a samozřejmě spousta krásných fotografií.Ondřej Zicha   [04.12.2005 19:15:15]
Ačkoliv venku pomalu začíná zima, autorů BioLibu ani fotografů kteří galerii zásobují novými a novými fotografiemi se zimní spánek netýká.

Pokusně byla zpřístupněna funkce články - zatím jich zde mnoho nenajdete, alespoň se však můžete podívat jak takové články budou na BioLibu jednou vypadat.

Ovšem jeden z nich bychom přeci jen rádi doporučili - je to přehled denních motýlů České republiky na fotografiích Josefa Dvořáka. K dispozici jsou fotografie samců i samic, dokonce z obou stran.Dalším fotografem který významně obohatil galerii BioLibu je Vladimír Motyčka - jeho fotografie v BioLibu si můžete prohlédnout zde: Autorská galerie Vladimíra Motyčky. Najdete mezi nimi množství unikátních fotografií ze zoologických zahrad celého světa.Na své si přijdou i houbaři, na které je v lese už příliš velké chladno. Galerie BioLibu se stále rozrůstá o nové fotografie hub, zejména díky příspěvkům Miroslava Junka či Stanislava Jiráska, který k houbám na svých fotografiích doplňuje i mnoho zajímavých textů.Fotografů přidávajících svoje fotografie na BioLib je celá řada, byla by škoda nezmínit ještě alespoň fotogalerie Stanislava Krejčíka se spoustou výborných fotek brouků a motýlů, Ivana Mikšíka s krásnými fotografiemi rozmanitých ptáků, ale i jiných zvířat ze zoologických zahrad celého světa a Lukáše Konečného s unikátními fotkami obojživelníků a řady dalších vodních živočichů ze zatopených lomů a pískoven v okolí Jeseníku.
Mnoha úpravami prošel i Výkladový slovník. K řadě termínů byly doplněné fotografie a v kategorii Malakologie najdete rozsáhlý malakologický slovník.
Ondřej Zicha   [18.10.2005 01:32:05]
Proběhla změna designu stránky, pokud máte problémy se zobrazením, je potřeba stránky OBNOVIT (tlačítko F5). Děkujeme za pochopení.

Zajímavých obrázků v galerii neustále přibývá:Stejně tak taxonů, textů, vědeckých synonym, národních názvů - jen od začátku října přibylo přes 7000 názvů v nejrůznějších jazycích, dokonce i v esperantu.

Byla kompletně přepracována funkce slovníčku odborných pojmů, návštěvník si nyní může zvolit ve kterém jazyce chce vidět pojmy - ovšem nejdříve někdo musí pro jednotlivé jazyky pojmy přidávat. Na to jsme uvedli do provozu řadu nových funkcí, uživatel nyní může přidávat nové termíny, nebo k existujícím přidávat názvy a texty.

Pracujeme na možnosti přidávat k jednotlivým živočichům nahrávky jejich zvukových projevů, poslechněte si třeba zvuk cvrčka Gryllus campestris nahraný panem Blažem Šegulou ze Slovinska.

Výrazně jsme zrychlili funkci Národní názvy druhů, řada skupin obsahuje slušné množství názvů v různých jazycích, takže slovník názvů se brzy stane velice užitečnou pomůckou pro překladatele. K nejlépe zpracovaným částem co se názvů týče patří systém ptáků, pro ukázku se podívejte třeba na názvy vrabce domácího (Passer domesticus)
Ondřej Zicha   [06.09.2005 11:47:30]
S importem systému 11 tisíc rodů rostlin celého světa a s doplněním systému dvojkřídlých (Diptera) jakož i mnoha dalších řádů hmyzu už počet taxonů v databázi překročil 125 tisíc.

I v galerii jsme za poslední měsíc zaznamenali nárůst, přibylo přes tisíc nových fotografií. Děkujeme všem přispěvatelům.K tomu řada vzhledových úprav, rozšiřování nápovědy, zpřehlednění některých formulářů, zrychlování různých funkcí, zkrátka mnoho práce, ale spousta jí je ještě před námi.
Ondřej Zicha   [01.08.2005 22:00:00]
BioLib je stále obsáhlejší, počet taxonů se blíží ke sto tisícům, výrazně se rozšířil i slovník pojmů a v galerii se nyní nachází přes 5500 obrázků.

Mění se i podoba stránek a přibývají nové funkce, např. na hledání neurčených obrázku, pro registrované uživatele byla vylepšena funkce pošty, jsou také informováni pokud se u jimi přidaného či určeného obrázku změní determinace, z profilů taxonů lze rychleji vyčíst jejich zařazení v systému atd atd.
Ondřej Zicha   [09.05.2005 12:00:35]
Dnes došlo na BioLibu pokusně ke změně formátu odkazů na jednotlivé funkce - důvodem bylo zjednodušení struktury URL pro vyhledávače i uživatele.

Například místo původního

http://www.biolib.cz/index.php?text=view...

má URL nyní formát

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id2441

Jaký je v tom rozdíl pro počítač? Jazyk systému není součástí nastavení ale součástí URL, jeho změna je proto možná i pro uživatele (ale hlavně vyhledávače), které nepodporují cookies. Tím že v URL ubylo parametrů (vše co bylo původně za index.php) mají jednotlivé stránky větší možnost zapsat se do databáze vyhledávačů (protože vyhledávače upřednostňují statické stranky s minimem parametrů) jako je třeba google a najde je tedy více lidí.

Názvy jednotlivých funkcí v URL dávají lepší smysl ("glossary" místo "viewdictionary", "taxon" místo "view" atp.).

Toto je pouze testovací provoz, pokud byste chtěli přidávat či měnit odkazy na BioLib z vlastních stránek, raději ještě nějaký čas počkejte.
Všechny staré odkazy budou i nadále fungovat v původním formátu.

Protože bylo třeba zmenit odkazy na celých stránkách, je možné, že některé přestaly fungovat. Dejte nám o tom prosím vědět v diskuzní místnosti hlášení chyb
Ondřej Zicha   [16.04.2005 12:02:49]
Snažili jsme se pro BioLib vytvořit přehlednější design. Pokud se Vám stránky zobrazují nějak podivně, je to tím, že máte dosud ve Vašem prohlížči uloženou starou verzi stránek - stačí stránku obnovit (ve většině prohlížečů stačí stisknout tlačítko F5). Pokud se Vám stránky i nadále zobrazují podivně, a přijde Vám to podivnější než minulá verze, dejte nám vědět

V horním menu přibyl odkaz Biotopy - tato nová funkce bude v budoucnu zobrazovat přehled důležitějších systémů biotopů používaných v biologii. Zatím zde můžete nalézt členění biotopů pro Katalog biotopů ČR a systém EUNIS, bez obrázků a textů, ty se budou doplňovat v příštích týdnech.

V sekci "Encyklopedie" můžete najít zjednodušenou stratigrafickou tabulku, se kterou se budou postupně provazovat různé vyšší taxony, takže uživatel bude mít přehled co v které době přibližně žilo či rostlo.

Změnilo se toho samozřejmě daleko víc, o tom se budete moct dočíst více v tomto podrobnějším seznamu.

Krom samotných změn stránek přibyla i spousta dat - mnoho nových fotografií, byl aktualizován systém rostlin (o některé významné tropické rostliny, o některé okrasné zahradní rostliny a o systém masožravých rostlin), přidán systém hub, rozšířen systém plazů a obojživelníků a mnoho dalších částí systému.

Snad se Vám nové stránky budou libít a zůstanete BioLibu věrní i nadále.
Ondřej Zicha   [28.01.2005 22:59:31]
Do BioLibu přibývají nové taxony, například systém rozsivek zpracovaný panem Ladislavem Dondou, či systém českých chrostíků (Trichoptera) zpracovaných M. Maňasem.

Zvyšuje se také počet obrázků v galerii, odkazů a knih v databázi literatury, pracuje se na funkcích mezidruhových vztahů (umožňujících například provazovat hmyz s jeho živnými rostlinami či parazity s hostiteli).

Nové funkce umožňují uživatelům přidávat obrázky k slovníkovým heslům, přidávat taxony do systému a mnoho dalších vylepšení.
Záznam 21 až 40 z 84  
1 [2] 3 4 5