CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Zajímavé stránky a knihy o přírodě CZ

Správci: Ondřej Zicha

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo šest:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Znáte kromě BioLibu nějaké zajímavé stránky o přírodě, o něž byste se chtěli podělit s ostatními? Doporučili by jste ostatním nějakou přírodovědnou knihu? Zde je to pravé místo.

 

 
 
Záznam 1 až 7 z 7  
Mirka   [23.02.2016 01:28:20]
[Odpovědět]
Dobrý večer,

jsme nově vzniklé přírodovědné centrum v Beskydech a touto cestou bychom Vás chtěli poprosit o Váš hlas v soutěži SozialMarie. Jedná se o mezinárodní soutěž a cenu publika může získat pouze jeden projekt z ČR.
Hlasovat můžete pouze do 26.2.
Bližší info o našem centru získáte po kliknutí na odkaz soutěže.
http://www.sozialmarie.org/projekty/ursus_zazitkove_centrum.4983.html

Moc děkujeme za podporu.
Zabere to jen pár minut a nám to pomůže posunout se dál.
Postup: kliknout na odkaz--> Moje volba-->zadat e-mail--> potvrdit hlasování přes e-mail a zadat daný kód.
Z jednoho e-mailu můžete hlasovat pouze jednou.
Karel Filip (KarelFilip(na)email.cz)  [26.02.2010 10:32:43]
[Odpovědět]
Dobrý den
Mnoho let se věnuji studováním přírody metodou jak fotografickou, tak výrobou videoklipů o ptácích, vážkách, orchidejích a to výhradně z naší republiky.
Kdo má zájem o přírodu, nechť navštíví následující adresu na kterou jsem videa umístil:
http://cs.netlog.com/filipovaeva
Lze zde shlédnout např. video o sýkořici vousaté, křivkách, našich chřástalech, tesaříku alpském, poslechnout si hlasy všech cvrčilek, poznat vzácný vstavač bahenní, prstnatec český, seznámit se s klínatkou rohatou, šídlem lučním, vážkou podhorní atd. Také se lze setkat s brkoslavem severním a sledovat zajímavé ptačí druhy na krmítku. Vřele doporučuji všem milovníkům přírody. Videa jsem přepočítal z formátu DVD do VMV a jsou celkem nyní nenáročná na provoz počítače.
Přeji všem milovníkům přírody hezký den a mnoho nezapomenutelných zážitků v naší krásné přírodě.
Karel Filip
Ondřej Zicha   [04.01.2010 23:07:18]
[Odpovědět]
Dvě publikace Národního muzea o rozšíření savců v ČR, zejména druhý díl využívá i data získaná z mapování na BioLibu:

Anděra M., Červený J. (2009): Velcí savci v České republice. Rozšíření, historie a ochrana. 1. Sudokopytníci (Artiodactyla), Národní muzeum, Praha, 87 str.
Anděra M., Červený J. (2009): Velcí savci v České republice. Rozšíření, historie a ochrana. 2. Šelmy (Carnivora), Národní muzeum, Praha, 216 str.
Ondřej Zicha   [18.02.2009 19:22:01]
[Odpovědět]
V Academii vyšel druhý díl čtyřdílného atlasu k určování středoevropskch motýlů a jejich housenek. Tento díl zpracovává čeleď můrovití - Noctuidae.

ukázka

Macek J., Dvořák J., Traxler L., Červenka V. (2009): Motýli a housenky střední Evropy - Noční motýli II., Academia Praha

Ondřej Zicha   [02.01.2008 23:54:44]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha   [17.11.2007 11:27:37]
[Odpovědět]
V odkazech je ke stažení PDF verze brožury Proč je důležité mrtvé dřevo? od Jakuba Horáka vydané Pardubickým krajem, která obsahuje zajímavé informace o úloze a významu ponechání mrtvých stromů v ekosystému doprovázené řadou fotografií. Stáhnout si můžete i PDF verzi posteru a pohlednic vydaných spolu s brožurou.

Odumírající a mrtvé stromy, stojící či padlé, jsou nepostradatelnou součástí řady ekosystémů. I když je jejich estetická hodnota někdy nedoceněna, bez pochybností zůstává jejich nezastupitelná úloha v přírodních procesech.

Mrtvé dřevo poskytuje místo k životu, úkryt a zdroj potravy pro plazy, obojživelníky, ptáky, netopýry a další savce. Je nezbytně důležité pro méně nápadné skupiny jako jsou houby, lišejníky a bezobratlí (hlavně hmyz v čele s brouky). Mrtvé dřevo je tedy plné života.


Ondřej Zicha   [12.11.2007 00:10:13]
[Odpovědět]
Někdy ke konci listopadu má v Academii vyjít první díl čtyřdílného atlasu k určování středoevropskch motýlů a jejich housenek. Jedním ze spoluautorů je i fotograf Josef Dvořák, který na BioLibu vystavuje řadu svých fotografií. První díl obsahuje menší čeledi nočních motýlů, v dalších dílech budou můrovití, píďalky a denní motýli.

ukázka 1, ukázka 2

Macek J., Dvořák J., Traxler L., Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy - Noční motýli I., Academia Praha

 
 
Záznam 1 až 7 z 7