CZ EN
HLEDAT  
800x600 | 1024x768

BioLib je mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů.

Vedle taxonomického systému nabízí i bohatou galerii fotografií, výkladový a překladový slovník, databázi odkazů, biotopů a chráněných území, diskuzní fórum a řadu dalších funkcí souvisejících s biologií.

Je to nekomerční vzdělávací projekt určený odborníkům i veřejnosti, na jehož obsahu se mohou podílet zájemci všech možných specializací.

Více o BioLibu >>


Ve spolupráci s Národním muzeem, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Českou herpetologickou společností a Muzeem přírody Český ráj mapujeme na BioLibu savce, obojživelníky, plazy a vybrané druhy ryb a bezobratlých živočichů. Zapojit se můžete i Vy.

Mapování výskytu savců v ČR Mapování výskytu obojživelníků a plazů v ČR Mapování výskytu ryb v ČR Mapování výskytu vybraných bezobratlých v ČR 

Více >


Novinky

26.07.2017 11:07:23

Vylepšili jsme vyhledávání - pro více než čtyři tisíce často hledaných, běžných či významných druhů jsme vytvořili "vyhledávací zkratky". Pokud nyní hledáte například české rodové jméno roháč, šváb, kaštan, modrásek nebo třeba beruška, nemusíte se probírat množstvím nalezených záznamů, ale nabídne se Vám několik nejpravděpodobnějších druhů či skupin, které Vám nalezení záznamu usnadní. Jak jste si jistě všimnuli, vyhledávání nabízí i druhy, v jejichž jménech lidé často chybují (kaštan vs. jírovec, beruška vs. slunéčko). A co víc, na vytváření hledacích zkratek se můžete sami podílet. Čtěte dále!

Více >

14.01.2017 11:50:24

Upravili jsme zobrazení fotografií na profilu druhů tak, že pokud jsou mezi nimi například obrázky mláďat, hnízd, larev, vajíček, koster, plodů, kůry a podobně, nezobrazí se pouze prvních devět fotografií, ale od každého vybraného hesla další tři navíc. Na funkci se můžete podívat třeba na profilech ježka západního, otakárka fenyklového či borovice lesní.

Více >

Novinky >>

Obrázek dne

Počet záznamů v databázi

Taxony:1192209
Druhy:896368
Vědecké názvy:470269
Národní názvy:365845
Obrázky:312133
Hesla ve slovníku:5353

Kde začít?

Tipy - Nástroj na kreslení faunistických map ČR

Pomocí nástroje na kreslení síťových map můžete snadno vytvářet faunistické mapky rozšíření druhů v ČR pro svoje potřeby např. na vlastní stránky nebo do článků. Registrovaní uživatelé mohou libovolně zakládat nové mapky a vybírat z řady druhů symbolů a barev a potom mapku uložit jako obrázek.

Více tipů >>

Stručné zprávy o změnách

Ondřej Zicha   [28.07.2017 01:17:49]

Nový režim prohlížení galerie

Galerii je nyní možné prohlížet ve speciálním režimu, kdy se zobrazují pouze hlavní a tzv. náhledové obrázky druhů. Náhledové obrázky jsou doplňující k hlavnímu u druhů, který má velkou barevnou variabilitu, pohlavní dimorfismus, či kde krom dospělců existují fotografie např. mláďat, larev, kukel atp. V tomto režimu se tedy v galerii zobrazuje jeden až několik málo obrázků ke každému druhu a je možné snadněji se v galerii orientovat. Náhledové obrázky ke druhům budeme postupně doplňovat.
Ondřej Zicha   [01.05.2017 12:59:27]

Drobné změny v mapování

V mapování savců přibylo pole "Typ pozorování" umožňující upřesnit, zda šlo o přímé pozorování živého jedince, nález mrtvého (např. přejetého) kusu či nepřímé pozorování podle stop, okusu atp.

Nově je podporováno vložení kopírovaných souřadnic ve formátu např. N 50°4.70918', E 14°21.73422'

Na profilech mapovaných taxonů přibyl odkaz na přímé zadání pozorování (dole pod "Možnosti podílení se na BioLibu" a odkazem v textu o probíhajícím mapování výskytu druhu)
Ondřej Zicha   [05.02.2017 13:06:48]

Komentáře k nepotvrzeným taxonům

U zatím nepotvrzených taxonů lze nyní využívat funkci komentáře např. pro diskuzi nad platností druhu nebo urychlení zpracování příslušného taxonu kvůli vazbě s fotografiemi.

Nové záznamy  |  Podrobná historie změn >>Uživatel
Přihlašovací jméno
 
Heslo