CZ EN
SEARCH  

Forum board

<< Back to list of forum boards

Návrhy a připomínky, hlášení chyb CZ

Managers: Ondřej Zicha, Jiří Novák

*
*
? * Input this word as number: three:

* Fields marked with an asterisk are mandatory.

Upozornění týkající se chyb v taxonomickém systému, určení fotografií, slovníkových pojmů, lokalit atp. prosím pište přímo do komentářů k příslušným záznamům - usnadníte tím práci správcům a problémy budou řešit lidé, kteří mají příslušnou sekci nebo její část ve správě. Pokud v BioLibu nějakou funkci postrádáte, nebo byste věděli jak ji vylepšit, můžete nám poslat Návrh na vylepšení. Tato místnost slouží spíše k hlášení chyb a připomínkám k funkčnosti stránek BioLibu.

 

Records 341 to 360 of 497  
1 ...  13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 ...  25
Milan Kořínek   [2009-03-29 12:40:21]
[Reply]
Bylo by možné ve formuláři "Formulář (pro uživatele) - Determinace" přidat kolonku autor determinace. Ne vždycky kdo tam nové určení vkládá je jeho autorem, už se mi to několikrát stalo. Díky.
Ondřej Zicha   [2009-03-29 00:49:51]
[Reply]
Spíše se dá udělat to, že se vleze do kategorie rostliny a pak se teprve v levém menu klikne na Nové obrázky nebo na Neurčené obrázky, tím se to omezí pouze na rostliny a není nutné omezení vybírat v nastavení statistiky záznamů. Podobného efektu se dá dosáhnout z rozcestníku rostlin.

Ale možná by nějaké zjednodušené přepínání přímo v těch statistikách také nebylo od věci, zamyslím se nad tím.
Jiří Novák   [2009-03-28 16:54:20]
[Reply]
Pak není nic jednoduššího, než vklouznout do kategorie "rostliny a zapnout "Zobrazit včetně položek z podkategorií". Výsledek předtím: http://www.biolib.cz/cz/gallery/dir23/ a potom: http://www.biolib.cz/cz/gallery/dir23/?v...
Jiří Kameníček   [2009-03-27 15:43:29]
[Reply]
Zdraví Vás
Preferuji především rostliny a hodila by se mi možnost v galerii jak v nepotvrzených a neurčených, tak i v nových obrázcích si vybrat mezi volbou Rostliny, Živočichové případně Ostatní
Sutrserpa
Radek Sejkora   [2009-01-27 21:33:30] Message was resolved
[Reply]
Prosím, bylo by možné přeřadit také taxon Triturus maltzani do rodu Lissotriton?
Ondřej Zicha   [2009-01-17 11:35:22]
[Reply]
Pokud je uživatel přihlášený a všimne si v právě odeslaném příspěvku chyby, může ho zkopírovat, smazat a napsat znovu.


S tou možností označit obrázek pro smazání zkusím něco udělat, zapíšu si to do TODO seznamu, bohužel už je i tak docela dlouhý a času je poněkud málo, vedle mého zaměstnání. Zatím prosím pro takové žádosti využívejte komentáře.
Ondřej Zicha   [2009-01-17 11:33:01]
[Reply]
Anonym [ 17.01.2009 10:18:48 ]: Takové případy nastat mohou, někdo může změnit kontext diskuze přepsáním textu svého původního příspěvku a dělat z lidí idioty. Ačkoliv se to jistě týká jen malého procenta uživatelů, to riziko tady je, bohužel takové zkušenosti z jiných diskuzí mám. Většina diskuzí co znám já opravu vlastních příspěvků neumožňuje (někdy ani mazání vlastních příspěvků), v lepším případě umožňuje pouze dopsat dodatečné "aktualizace", například k nějakému dotazu, ale to se také týká spíš "vláknových" diskuzí, tj. když se diskuze odvíjí od reakce na jeden příspěvek, a ne u klasických lineárních diskuzí.
Ondřej Zicha   [2009-01-17 11:26:24]
[Reply]
Anonym [ 17.01.2009 10:11:56 ]: Protože Google aby příliš nezatížil server který indexuje, zpracuje z něj pouze omezený počet stránek a ještě nižší počet obrázků za den. Nestíhá tudíž zdaleka indexovat všechny změny, ani naindexovat celý obsah stránek podobného rozsahu jako BioLibu. Pokud jednou naindexuje nějakou stránku, může trvat docela dlouho, než se na ní vrátí a načte její změny. Častěji navštěvuje stránky, které jsou umístěné blíže k "povrchu" (tj. blíže k úvodní stránce) nebo stránky na které vede víc odkazů z jiných míst.

V případě smazání naindexované stránky (třeba fotografie, taxonu) tudíž může trvat docela dlouho, než se změna projeví, a po tu dobu se návštěvníci při kliknutí na odkaz dostávají na neexistující stránku, což může ovlivňovat důvěru ve stránky. Proto třeba ani nemažeme taxony (abychom garantovali platnost odkazů z jiných stránek), když se třeba potřebujeme zbavit duplicitního taxonu, sloučíme je dohromady takže je stránka jednoho taxonu přesměrována na ponechanou.
Ondřej Zicha   [2009-01-17 11:19:42]
[Reply]
Jiří Kameníček [ 17.01.2009 10:30:59 ]: Nicméně BioLib není primárně diskuzní fórum. V diskuzích a komentářích píše příspěvky řada lidí, kteří se prostě kvůli jednomu dotazu nebo upozornění na nějaký taxonomický či determinační problém přece nebudou registrovat.
Jiří Kameníček   [2009-01-17 10:30:59]
[Reply]
Omlouvám se. Nepřihlásil jsem se ta´k jsou mé příspěvky uvedeny jako anonymní.
To ja základní podmínka každého fora.
Diskutovat a vkládat cokoli může jen přihlášený účastník!!
Anonymous   [2009-01-17 10:18:48]
[Reply]
Ondřej Zicha [ 16.01.2009 15:46:31 ]:
Opravit si vlastní příspěvek a zneužít to? nechápu smysl.
Napřiklad na PC Help.cz diskutují tisíce lidí a opravit si to, co jsem napsal, případně to doplnit, na tom není nic k zneužití.
A pokud by se taková věc stala, dá se to zapracovat do podmínek fora a takového účastníka smazat.
Anonymous   [2009-01-17 10:11:56]
[Reply]
Ondřej Zicha [ 16.01.2009 15:39:09 ]:
Stejně je někdy v indexování Googlu nepřesnost, když se třeba přeřadí už jednou určená rostlina, například - konopice dvouklaná Galeopsis bifida Boenn.. Při zadání vyhledat Goolem se objeví mé fotografie přeřazené do konopice polní Galeopsis tetrahit L. .
Mě by stačilo tlačítko "Požadavek - smazat obrázek"
Abych to nemusel složitě hlásit.
Ondřej Zicha   [2009-01-16 16:00:14]
[Reply]
Jiří Kameníček [ 16.01.2009 11:52:36 ]: Platné vědecké názvy českých druhů rostlin jsou brané podle Klíče ke květeně ČR, který uvádí hvězdnice sivá - Aster canus Waldst. et Kit. Druh Galatella punctata (Aster punctatus) u nás snad neroste, druh je přejatý z jiného zdroje, který ji uvádí pod jiným názvem. Nedá se říct jestli je tento název správnější, asi ano, ale ne každá změna se ujme (viz třeba některé latinské názvy v Květeně ČR, které se neuznávají ani ve světě a už ani u nás). Bylo by jistě vhodnější, aby se oba tyto druhy jmenovaly stejným rodovým názvem, udělal jsem to tak. G. punctata je v některých starších systémech brána jako synonymum nebo poddruh G. cana - proto se v nějaké literatuře mohl pro G. cana používat název slanice tečkovaná. My se budeme snažit, abychom v budoucnu české názvy opatřili citacemi a poznámkami v případě, že se jedná o název, který je v některé literatuře použitý i pro jiný druh. Jinak co se týče těch platných latinských názvů, je to samozřejmě problém více druhů rostlin a živočichů. My se můžeme akorát řídit nějakým zdrojem, ale pokud se ten zdroj týká třeba jen českých druhů, zatímco mnoho druhů rodu Astra které u nás nerostou bylo podle jiného zdroje přeřazeno do jiného rodu, může se stát něco podobného jako tady. To prostě nejde ovlivnit, jediné řešení je přepisovat a importovat do BioLibu co nejvíce synonym a taxonomických citací a na jejich základě vyhodnocovat jestli má taxon v BioLibu "nejvhodnější" možné jméno. Nikoliv nejnovější, takhle to nefunguje, ale prostě název podle nějakého dostatečně uznávaného zdroje. Pátrání po správných názvech je tak trochu detektivní práce a vrah je málokdy zahradník, prostě někdy nelze rozhodnout, jestli má vůbec problém nějaké řešení. Některé rostliny mohou mít spousty různých názvů a každý uvádí jiné. Naše primární starost je aby se ta rostlina dala najít pod všemi těmi názvy. Který z těch názvů bude upřednostněn jako platný je zase další problém...
Ondřej Zicha   [2009-01-16 15:48:03]
[Reply]
Jinak tedy správce fóra možnost do příspěvků a komentářů zasahovat má, ale používáme to prakticky jen pro cenzurní účely či opravy nějakých hodně do očí bijících hrubek :) Zejména pak vlastních.
Ondřej Zicha   [2009-01-16 15:46:31]
[Reply]
Jiří Kameníček [ 16.01.2009 11:58:30 ]: I tady je to poněkud problematický požadavek - jakmile někdo příspěvek jednou napíše a ostatní si ho přečtou nebo na něj dokonce reagují, tak pokud potom má autor možnost přepsat původní obsah příspěvku, dá se toho snadno "zneužít" a změnit význam původního příspěvku a diskuze "ztratí smysl". Je mi jasné, že to tlačítko Opravit by se většinou využívalo na rozumné věci, jako opravy pravopisných chyb a formátování příspěvku, ale ten risk je příliš velký a většina diskuzních fór takovou věc nepodporuje právě z tohoto důvodu neumožňuje. Možná bych časem něco takového mohl dodělat, ale to by potom chtělo minimálně u příspěvků zobrazovat datum poslední změny, jestli dokonce ne logování historie změn, aby se předešlo nejrůznějším hádkám a nedorozuměním... Zatím bude muset stačit možnost prohlédnout si zprávu před odesláním v náhledu.
Ondřej Zicha   [2009-01-16 15:39:09]
[Reply]
Jiří Kameníček [ 16.01.2009 11:40:38 ]: Mazání vlastních potvrzených fotografií je trochu komplikovanější. Nemůžeme nechat jen tak uživatele mazat vlastní fotografie - třeba jsou použité na profilech (zatímco méně kvalitní ale dříve přidané obrázky jsou ručně z profilu skryté), teoreticky mohou být použité i v nějakých textech mimo profil druhu, ve slovníku pojmů atd. V některých případech třeba odmítáme nově přidané méně kvalitní fotografie, protože už třeba máme dost těch kvalitních, a pak by se stalo že by ty kvalitní autor najednou chtěl odstranit. Dále je problém že potvrzené fotografie si často naindexují vyhledávače jako Google, takže pak po smazání fotografie odkaz z Google vede na neexistující stránku - u nepotvrzených je to zakázané, ty může autor mazat dle libosti.

Přes všechny tyto komplikace jsme samozřejmě ochotní libovolné fotografie na požádání odstranit, ale ne zbytečně a chceme o tom mít přehled a ne aby je každý měl kdykoliv možnost smazat sám, aby nevznikaly nějaké problémy. Klidně k fotografiím napište komentář a správci se to budou snažit řešit, pokud tu fotografii hvězdoše v galerii nechcete, mohu ji smazat.
Jiří Kameníček   [2009-01-16 11:58:30]
[Reply]
A taky uvítám možnost svou napsanou zprávu změnit tlačítkem "opravit"
Jiří Kameníček   [2009-01-16 11:52:36]
[Reply]
A když už vidím tu diskuzi o názvech, tak Botany.cz uvádí
slanice sivá
GALATELLA CANA (Waldst. et Kit.) Nees -
Biolib má
hvězdnice sivá
Aster canus Waldst. et Kit.
Jako Synonymum uvádí
slanice tečkovaná
Galatella cana (Waldst. et Kit.) Nees
a slanici tečkovanou uvádí jako
Galatella punctata (Waldst. & Kit.) Nees
Rád bych věděl,kterou rostlinu mám vlastně v herbáři.
Jiří Kameníček   [2009-01-16 11:40:38]
[Reply]
Uvítal bych možnost svůj obrázek smazat úplně a nejenom ve vysokém rozlišení, Třeba můj poslední "hvězdoš jarní".
Milan Kořínek   [2008-11-09 11:12:15]
[Reply]
Ondřej Zicha [ 08.10.2008 08:42:47 ]:
Bylo by dobré pokud se přidávají národní názvy nebo i jiné údaje (všude tam, kde je použita kolonka zdroj dat), přidat k ní ikonku, která by umožňovala zadat poslední použitou citaci. Pokud přidávám např. názvy je to dost nepraktické, zkopírovat několikrát za sebou název a pak zase zdroj.
Records 341 to 360 of 497  
1 ...  13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 ...  25