CZ EN
SEARCH  

Forum board

<< Back to list of forum boards

Otázky autorům BioLibu CZ

Managers: Ondřej Zicha, Jiří Novák

*
*
? * Input this word as number: four:

* Fields marked with an asterisk are mandatory.

Zde se můžete ptát na cokoliv spojeného s BioLibem, rádi vám odpovíme

 

 
Records 1 to 20 of 243  
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Ondřej Zicha   [2015-02-22 18:08:15]
[Reply]
Jana Jelínková [ 22.02.2015 15:04:31 ]: Dobrý den, na autory najdete kontakt na jejich profilu, na který se dostanete kliknutím na jméno autora pod fotkou. Někteří uživatelé zobrazují svůj email pouze registrovaným uživatelům, některým je možné napsat pouze přes BioLib. Bez povolení autora lze použít pouze takové fotografie, které jsou v nějaké svobodné licenci (Creative Commons, Public Domain).

Pokud prezentace používáte pouze v hodině, můžete fotky používat bez optání, to upravuje autorský zákon. Pokud byste ale výukové materiály poskytovala někomu dalšímu, nebo někde sdílela na internetu (byť jen pro potřeby studentů), už se jedná o porušení autorského práva. Většina autorů Vám pro podobné účely ráda zdarma poskytne fotografie, bohužel já jako autor BioLibu ale nemůžu dávat povolení za ně - fotografie zůstávají majetkem fotografů. Pokud by se Vám hodila nějaká moje fotografie, samozřejmě ji klidně použijte.
Jana Jelínková (janajanarka(at)seznam.cz)  [2015-02-22 15:04:31]
[Reply]
Dobrý den,
jsem učitelkou na 1. stupni ZŠ v Pelhřimově. Velmi se mi líbí fotografie na Vašich stránkách. Připravuji pro výuku digitální učební materiály, které budu prostřednictvím interaktivní tabule promítat žákům. Některé obrázky na Vašich webových stránkách požadují pro jejich použití souhlas autora. Nevím, jak tyto autory mám kontaktovat.
Prosím o radu, jak uvědomit případné autory fotografií. V případě, že bych fotografie použila, uvedu na poslední stanu své prezentace internetové zdroje vygenerované pomocí generátoru citací www.citace.com. Např.: KOŘÍNEK, Milan. Lín obecný. BioLib.cz [online]. 14. 10. 2010 [cit. 2015-02-22]. Dostupné z: http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id136409/?taxonid=15585&type=1
Děkuji za odpověď
Jana Jelínková
Ondřej Zicha   [2015-01-04 00:04:12]
[Reply]
Zdeněk Nikodým [ 02.01.2015 11:41:17 ]: Dobrý den, topinambur je nepůvodní rostlina která u nás zplaňuje a tudíž je jako invazní vedena na seznamu druhů, které se nesmí dovážet a rozšiřovat.

Patří do seznamu invazních škodlivých organismů podléhajících monitoringu a průzkumu rostlinolékařské správy podle §10, odst.1 zákona vyhlášky 330/2004 Sb. a jeho přílohy č .8 "o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů". Na Slovensku by to měl být zákon § 7 ods. 3 zákona č. 543/2002 Z.z.

Nevím o tom, že by představovala pro přírodu takové nebezpečí jako některé jiné invazní druhy ze seznamu, na to by se chtělo zeptat spíše nějakého rostlinolékaře. Podle zákona by se ale opravdu neměla bez patřičných povolení pěstovat. V přírodě však zplanělá roste běžně a je likvidována spíše jen v chráněných územích.
Zdeněk Nikodým (zdendanikodym(at)seznam.cz)  [2015-01-02 11:41:17]
[Reply]
Dobrý den,
dnes jsem se dozvěděl že je topinambur,zakázaná rostlina v SR a CR.Můžete mi prosím odepsat zda je to pravda? Děkuji za odpověď Z.N.
Ondřej Zicha   [2014-11-26 11:43:42]
[Reply]
Dobrý den, buď nahrajte fotografii na nějaký server pro sdílení obrázků a sem dejte odkaz, nebo mi ji pošlete na ondrej.zicha@gmail.comm
Ladislav Bém (ladislavbem(at)seznam.cz)  [2014-11-25 19:00:24]
[Reply]
Dobrý den,
prosím o identifikaci asi můry,ale nevím jak vám poslat foto.Bém L.
Ondřej Zicha   [2014-08-14 18:08:19]
[Reply]
Michal Siegel [ 14.08.2014 16:14:53 ]: Dobrý den, tyhlety velikosti je třeba brát s rezervou, v atlasech se uvádí většinou rozpětí běžných velikostí, ne velikost absolutně nejmenšího a největšího nalezeného kusu. Navíc se dá očekávat, že v teplejších krajích se v příznivých podmínkách některé druhy mohou vyvinout o něco větší.
Michal Siegel (michal.siegel(at)seznam.cz)  [2014-08-14 16:14:53]
[Reply]
Dobrý den,

na těchto stránkách je uvedeno, že Iphiclides podalirius (Linnaeus 1758) dosahuje rozpětí křídel 50 - 70mm. Ve své sbírce jsem našel jedince, který byl loven v Chorvatsku a dosahuje rozpětí 79mm. Na fotografii vypadá větší, ovšem fotogravofání z výšky úhel mírně zkreslí.

http://postimg.org/image/psr1pkkel/c29669bc/

Pokud mi to děda vysvětloval kdysi správně, rozpětí se měří jako vzdálenost krajních cípů prvního páru křídel. Pokud je potřeba motýla i napnout v určitém úhlu, rád se nechám poučit, protože jinak tento exemplář takřka o 1cm přesahuje maximální rozpětí.
Ondřej Zicha   [2013-10-14 17:52:14]
[Reply]
dana růžičková [ 13.10.2013 23:26:18 ]: Dobrý den, pokud jde o jednotlivé fotografie tak určitě, buď fotografii nahrajte na nějaké stránky pro sdílení obrázků (např. http://photo.uloziste.com) a odkaz pošlete do nějaké zdejší diskuzní místnosti (ideálně rovnou do nějaké botaniky, entomologie atd., podle toho co je na obrázku), nebo je můžete poslat na moji emailovou adresu: ondrej.zicha@gmail.com - nebudu-li si vědět rady, přepošlu je nějakému odborníkovi. Nebo pokud je fotografie kvalitní, můžete ji nahrát do galerie BioLibu (po registraci) a čekat až ji někdo určí.

Kdyby se ale jednalo o určování většího počtu fotografií, tak bohužel nemůžeme sloužit, horkotěžko stíháme zpracovávat fotografie nahrané do galerie BioLibu.
dana růžičková (danaruzicka(at)seznam.cz)  [2013-10-13 23:26:18]
[Reply]
existuje možnost požádat o pomoc při určování živočicha nebo rostliny na vlastní fotografii, když listování encyklopedií nevede k výsledku? děkuji za odpověď
Hana Kratochvílová (handulkakra(at)seznam.cz)  [2013-07-21 14:18:01] Message was replied
[Reply]
Dobrý den,bydlím v Havířově ve 3.patře revitalizovaného domu v podnájmu a objevila jsem už asi 10 kukel kutilek asijských,jsem z toho celkem špatná,poněvadž mám strach,že se mi to rozmnoží po celém bytě.Chtěla jsem se zeptat zda existuje nějaký účinný přípravek na hubení tohoto hmyzu.Mám rovněž obavy aby mi pronajímalel neřekl,že jsem mu to tady zaneslá snad já.rosím o radu a pomoc.Moc děkuji za odpověď.Kratochvílová Hana-Havířov,již jsem sice jednou psala ale nevím jestli vám ........jsem z ho v pasti děkuji
Ondřej Zicha   [2013-07-02 19:08:34]
[Reply]
Jiří Kameníček [ 01.07.2013 21:44:37 ]: Zdravím, to mně zase příjde, že většina diskuzí je řazená stejně jako je to zde, nejstarší příspěvky nakonec, při stránkování jsou tedy na první stránce nejnovější. Mluvíme o lineární diskuzi bez vláken (resp. jako "vlákno" se dá brát diskuzní místnost, taxon, obrázek...). Opačné řazení lze jednoduše použít dle mého názoru spíše tam, kde se očekává velmi nízký počet otázek / odpovědí, který nevyžaduje stránkování. Dále také Vy mluvíte o případu, kdy na každou otázku je jedna odpověď, tak ale diskuze na BioLibu fungovat nemusí, na jednu otázku může reagovat více lidí, další se k ní mohou po čase vracet, zkrátka Vámi navrhovaný způsob je dle mého názoru pro tyto účely nevhodný.
Jiří Kameníček   [2013-07-01 21:44:37]
[Reply]
Dobrý den.
Proč pořád trváte na nelogickém řazení - otázka a nad ní odpověď!?
Odpověď na otázku má být přirozeně pod otázkou a odsazená a to na místě kde otázku dočtu a ne aby bylo nutné rolovat nad otázku a hledat kde je vlastně pokračování diskuze.
Už jsem to asi před rokem navrhoval do změn.
Všechny konkurenční stránky to tak maji.
Jiří Novák   [2013-04-24 14:12:53]
[Reply]
Dobrý den,
je to jak říká Ondra. Domnívám se, že by pomohlo větší množství administrátorů, ochotných na biolibu ve volném čase pracovat. Problém je, že když má dnes člověk i 2 zaměstnání a někdy k tomu rodinu, tak se to snadněji řekne, než udělá.

Když se sejde hodně nepotvrzených fotek, nebo obecně informací, které vyžadují býti zpracovány, upozorněte mne prosím na můj mail anodonta@tiscali.cz a já se pokusím učinit, co je v mých silách :-)
Ondřej Zicha   [2013-04-04 11:29:44]
[Reply]
Jan Pokorný [ 03.04.2013 23:02:42 ]: Dobrý den, vím, že se vymlouvám pořád na stejné věci, ale prostě není čas a musíte mi věřit, že mne to samotného mrzí nejvíc. O fotky lokalit zájem máme, ale je pro nás daleko jednodušší potvrdit fotku lokality, která je v databázi založená, než dohledávat informace o lokalitě nové abychom posoudili jestli by do databáze lokalit zařazena být měla a kam přesně. Říkám "nám", ale fotografie lokalit už docela dlouhou dobu zpracovávám prakticky jen já. Na BioLibu přibude děnně průměrně 60 obrázků. Specializovaní správci galerie potvrdí obrázky ze svého oboru, zbytek zůstane zase na mne (což je řekněme tak dvě třetiny). K tomu mi lidi posílají fotografie jako přílohy v emailu, na CD. Zpracovávám přidané taxony, vědecké názvy, texty. Čtu komentáře a poštu. Řeším spousta věcí kolem mapování, sdružení, programuju nové funkce. Poslední dobou stále řeším nějaké problémy s přetížením serveru, což mi zabralo nesmírně mnoho času. To všechno ve volném čase po večerech potom co se vrátím unavený z práce, nebo o víkendech, přičemž je mi ještě vytýkáno, že se doma věnuju jen BioLibu :)

Loni jsme založili občanské sdružení, abychom trochu zlepšili situaci BioLibu - sehnali peníze na spolehlivější server a rychlejší připojení, mohli lépe navazovat spolupráci s dalšími organizacemi, mohli třeba požádat o grant abych se mohl BioLibu nějaký čas věnovat intenzivněji, ovšem i na takovou věc je potřeba finanční spoluúčast. Od loňského března nám poslalo finanční dar pouze osm lidí (za letošek zatím jen dva), přitom jen provoz serveru stojí zhruba 4000 měsíčně, platíme hardware, literaturu atd., všechno ze svého, protože šetříme na tu spoluúčast na grant. Pak si třeba zkusím zařídit práci jen na půl úvazku a zkusím BioLib posunout kus dál, kde by nebyl tak závislý hlavně na mojí práci.

Já si strašně vážím každé pomoci které se BioLibu dostává od uživatelů ochotných přidávat nezištně fotografie, taxony, upozorňovat na chyby. Ale ta data přibývají v takovém objemu, že to prostě nezvládáme zpracovávat. Správců, kteří mají poslední dobou čas na BioLib je žalostně málo a spíše ubývají než přibývají.

Takže odpověď na Vaši řečnickou otázku je ano, opravdu je tak náročné vyjádřit se ke všem přidaným fotografiím, taxonům, textům atd. v odpovídajícím čase, jakkoliv chápu že je to i moje chyba, že se mi nedaří zajistit pro projekt takového rozsahu tým, který by zvládal vypořádat se s novými daty. Mohu Vás zatím tedy pouze poprosit o pochopení a trpělivost.

Ohledně mazání fotek, používejte prosím zatím funkci Komentáře, pokud chcete nějakou svou fotografi odstranit. Pokud je ale v galerii nějaká fotografie potvrzena s chybnou determinací a následně je determinace změněna třeba na rod, čeleď atd., fotka se zobrazuje jako neurčená a je jistá šance že ji někdo ještě určí. V normální galerii není vidět a ničemu tedy nepřekáží.
Jan Pokorný   [2013-04-03 23:02:42]
[Reply]
Zdravím, mám dotazy ohledně snímků z kategorie "Chráněná území a zajímavé lokality". Všiml jsem si, že "berete" jen ty, které jsou vyhlášené jako PP, PR nebo NPR, i když zajímavých lokalit je mnohem víc. Já jsem se například neúspěšně pokoušel prorazit s pahorkem Mělce u Loun (pinus jeffreyi) nebo s lokalitou gentianella praecox u Polné na Šumavě.

Dále mi není jasný postoj správců k snímkům ze zahraničí. Nabízel jsem neúspěšně snímky národního parku Albufera na Menorce, který rozhodně není bezvýznamný.

A zopakuji svůj dotaz ohledně toho, že některé snímky zůstávají ve složce "Mé přidané obrázky" řadu dní bez odezvy. To je opravdu tak náročné k nim napsat "prozatím nechceme, už nepotřebujeme", nebo nějaký jiný více či méně zdvořilý tvar odmítnutí? Jakýkoli by byl lepší než nejasný pocit jakéhosi ignorování, jehož příčiny se běžný uživatel jen stěží dopátrá.

Ještě k Vaší odpovědi z 25.3. Samozřejmě souhlasím s tím, že pokud chce autor nahradit svou fotografii nějakou jinou, kterou subjektivně považuje za lepší, že je nutné opětovně ji prověřit kompetentními osobami, jak kdyby šlo o úplně novou fotku.

Také souhlasím s tím, že pokud se správcům podařilo správně určit druh, který autor určil špatně, že by takový snímek měl v databázi zůstat, ať si to autor přeje, či ne.

Pokud však správci pouze přišli jen na to, že původní určení autora je chybné, ale sami jiné nenabídli, měl by mít autor možnost takovou fotku smazat. Třeba se při jen zadávání spletl, nechce si kazit svou prestiž, nebo má jiný více méně oprávněný důvod. Konec konců je to pořád jeho fotografie. Nějaký formulář žádosti o odstranění nebo nahrazení starší fotky novou lepší, jehož budoucí existenci naznačujete, rozhodně úroveň komunikace s autory zlepší.

Mimochodem, ať už autor s publikovanou fotkou bude moci udělat cokoliv, BioLib ji stejně bude mít k dispozici, byť teoreticky jen pro interní účely, tak o co vlastně jde?

Konečně si myslím, že byste se při argumentaci neměli tolik ohánět vynaloženým úsilím. I my autoři vynakládáme jisté úsilí a máme dokonce i jisté výdaje, než pořídíme fotky, které Vám dáváme zdarma k dispozici.

Se srdečným pozdravem Jan Pokorný
Ondřej Zicha   [2013-03-25 17:11:28]
[Reply]
Jan Pokorný [ 25.03.2013 15:54:08 ]: Dobrý den, fotografii jsem smazal. Mazání jednou potvrzených fotografií přímo autory zatím možné není, je to z důvodu, že správci galerie při kontrole, potvrzení a případně doplnění údajů k fotografiím (např. barvu, indikátor že je rostlina pěstovaná atd.) vynakládají určité úsilí, které by přišlo vniveč kdyby uživatelé například využívali BioLib jen k tomu aby jim někdo určil či potvrdil determinaci a pak fotku smazali a nechali pouze ve vlastní fotogalerii mimo BioLib. I když třeba uživatelé pouze chtějí své staré fotky smazat a nahrazovat lepšími, což je věc jistě užitečná, znamená to pro nás nové kolo kontrol a úprav, nehledě na to, že původní fotografie, kterou chce autor smazat, může někdy obsahovat zajímavé znaky, faunistické údaje atd., které se ztratí nahrazením fotografie. Takže ačkoliv jsou fotografie v BioLibu stále majetkem autorů, chtěli bychom si ponechat aspoň částečnou kontrolu nad tím co se z BioLibu maže a mít možnost to uživatelům případně rozmluvit, ale určitě plánujeme alespoň zpřístupnit nějaký formulář, pomocí kterého by autoři mohli požádat o odstranění své fotografie a nemuseli k tomu využívat email, komentáře atd.
Dále s autory, kteří BioLib používají déle a orientují se v jeho funkcích se lze domluvit, že dostanou práva na přímé úpravy u svých fotek v galerii.
Jan Pokorný   [2013-03-25 15:54:08]
[Reply]
Dobrý den,

ke svému obrázku č. 205392 prezentovaný jako Rebutia chrysacantha var. kesselringiana jsem obdržel komentář, který považuji za oprávněný (spletl jsem se), a proto bych chtěl tento obrázek z Biolibu úplně odstranit. Protože už je ale obrázek publikovaný, nemohl jsem tak učinit, využil jsem jen jedinou možnost, kterou mám, totiž skrýt obrázek v galerii, což ovšem nepovažuji za dostatečné. Mohl byste jakožto správce tento obrázek z Biolibu odstranit?

Mimochodem, proč vlastně nemůže autor své obrázky odstraňovat?

předem děkuji

Jan Pokorný
Boris Loboda   [2013-03-13 16:58:27]
[Reply]
Ondřej Zicha [ 2013-03-13 15:56:55 ]:
Thanks! All ok.
Ondřej Zicha   [2013-03-13 15:56:55]
[Reply]
Boris Loboda [ 13.03.2013 08:19:58 ]: My mistake, sorry about that. Should be fixed now, thank you for reporting it.
 
Records 1 to 20 of 243  
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13