CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

jeřábovití
Gruidae Vigors, 1825

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Aves - ptáci

Obrázky

Jeřábovití jsou velcí, dlouhonozí ptáci vnějším vzhledem připomínají čápa nebo volavku. Celá čeleď s patnácti druhy je zařazena do CITES a mezinárodně chráněna, to svědčí o jejich vzácnosti. Mnozí jsou na pokraji vyhubení. U nás lze zastihnout jeřába popelavého, výjimečně zde i hnízdí. Dříve se na našem území vyskytoval poměrně běžně. Jeřábi jsou rozšíření v bažinatých oblastech a ve stepích zejména na severní polokouli. Některé druhy podnikají velmi dlouhé cesty na zimoviště. Ozývají se daleko slyšitelnými hlasy. V období toku provozují složité svatební tance. Mnohé druhy jsou zapsány do chovných programů a zoologické zahrady se snaží o jejich záchranu.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 7

rod Anthropoides Vieillot, 1816 - jeřáb
rod Balearica Brisson, 1760 - jeřáb
rod Bugeranus Gloger, 1841 - jeřáb
rod Geranopsis Lydekker, 1871
rod Grus Brisson, 1760 - jeřáb

Gruidae incertae sedis

rod Eobalearica Gurejev, 1949
rod Probalearica Lambrecht, 1933

Odkazy a literatura

EN IOC World Bird List 3.3 [jako Gruidae]
Gill F. & Donsker D.: IOC World Bird List [http://www.worldbirdnames.org/]
CZ Hudec K. et al. (2003): Soustava a české názvosloví ptáků světa, Muzeum Komenského v Přerově. 462 pp. [jako Gruidae Vigors, 1825]
ES Lilleleht V. , Lõhmus A. (1997): Scientific, Estonian and English names of birds of Europe [http://www.eoy.ee/yhing/nime.htm] [jako Gruidae]
Datum citace: 11. červenec 2010

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina