CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

agama kočinčinská
Physignathus cocincinus Cuvier, 1829

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Agamidae - agamovití

Další názvy

= agama vodní

Obrázky


Popis

Žijí na stromech v okolí vodních toků. Velmi dobře plavou a v případě nebezpečí se zachraňují skokem do vody. Patří mezi největší zástupce neboť dorůstají až do jednoho metru. Samec je mohutnější než samice a má i větší hřeben na hřbetě. Dožívají se více než deseti let.

Rozšíření

Tyto agamy obývají jihovýchodní Asii.

Chov

Chovají se ve vysokém teráriu s větším bazénkem. Nutné je také množství větví na šplhání. Teplotu vyžadují okolo 28-30 °C s nočním poklesem. Jsou velmi klidné a často si berou potravu i z ruky. Jen někteří jedinci importovaní z přírody při úleku prudce vyrazí a naráží na sklo. Většinou se však časem uklidní a přivyknou si. Krmí se hmyzem. Rádi berou i myšátka a občas se jim přidává sladké ovoce a zelené části rostlin. Chováme je v páru nebo ve skupině s jedním samcem a několika samicemi. Před pářením dochází k prudkým honičkám a při vlastním aktu se samec zakusuje do týla samice. Snáší 10-15 vajec s kožovitou skořápkou, která zahrabává do substrátu. Mláďata se líhnou za dva až tři měsíce. Živí se drobným hmyzem. Dožívají se více než deseti let.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře