CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

plch lesní
Dryomys nitedula (Pallas, 1778)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Myoxidae - plchovití »  rod Dryomys - plch

Další názvy

= plch moskevský
= plšivka

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 17-32 g, délka 77-112 mm

Popis

Středně velký plch s huňatým ocasem bez koncové štětičky prodloužených chlupů a s celkově žlutohnědý či hnědožlutým zbarvením, pouze břišní strana těla bývá bílá nebo slabě nažloutlá. Na hlavě se táhne od oka k ušnímu boltci tmavý, téměř černý pruh, zvaný uzdička. Ušní boltce jsou malé a zakulacené.

Možná záměna s plchem zahradním (Eliomys quercinus).

Rozšíření

Je rozšířen od střední Evropy (Karpaty, Alpy) přes severní Itálii, Slovinsko a Balkán po evropskou část Ruska, Malou Asii a Kavkaz, dále žije ostrůvkovitě od Střední Asie až po severozápadní Čínu (Ťanšan). Krajně nejistý se zdá být udávaný výskyt v příhraničních oblastech Bavorského lesa a Smrčin.

Projevuje se jako karpatský druh, neboť především obývá severomoravskou část Západních Karpat (Moravskoslezské Beskydy až Hostýnsko-vsetínská hornatina), odkud zasahuje do Ostravské pánve a Východních i částečně Středních Sudet (po Králický Sněžník). Starší údaj o výskytu v Orlických horách (prameny Zdobnice) není nověji potvrzen stejně jako dříve uváděná lokalita v Drahanské vrchovině (Drahany). V horách u nás vystupuje až do 1100 m n. m., dvě třetiny dosavadních nálezů však pocházejí ze 300-600 m n. m.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305711]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Dryomys nitedula (Pallas, 1778)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Dryomys nitedula Pallas, 1778]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Dryomys nitedula (Pallas, 1778)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxony (nepotvrzené) - 8
Názvy (nepotvrzené) - 2
Přidat záznam o pozorování
Komentáře