CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

ačokča
Cyclanthera pedata (L.) Schrader

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Cucurbitales - tykvotvaré »  čeleď Cucurbitaceae - tykvovité

Vědecká synonyma

Cyclanthera pedata var. edulis
Momordica pedata

Další názvy

= ačokča paprikookurka
= achoča
= divoká caihua#
= mexická okurka#
= okurka pepřenka#
= paprikookurka#

Obrázky


Popis

Jednoletá, popínavá liána s délkou stonku 5-8 metrů. Může růst do výšky 3-5 metrů. Tenká, silně rozvětvená lodyha nese laločnaté listy dlouhé až 14 cm. Drobné jednopohlavné květy vyrůstají ve skupinách po 10-20 kusech a jsou bíle nebo nazelenale zbarvené. Plody dlouhé 10-20 cm připomínají malou papriku zelenavě až bělavě zbarvenou. Zralé bobule jsou pukavé a po prasknutí vystřelují zralá semena. Semena v počtu 6-9 jsou v plodu uložena ve dvou řadách, mají drsný povrch, charakteristický tvar a jsou černě zbarvená.

Rozšíření

Původně Bolívie, Peru

Význam

Sklízí se malé ještě nedozrálé plody. Plody s černými semeny mají příliš tuhou slupku. Používají syrové, nakládané jako okurky, do zeleninových salátů, leča i při pečení masa. Plody se dají i sušit a používat při vaření se směsí jiné zeleniny. Jedlé jsou i listy dají se používat do salátů i jako špenát. Odvaz z plodů bez semen se používá jako diuretikum, při snižování cholesterolu, má i protizánětlivé účinky.

Pěstování

Nároky na pěstování má podobné jako okurky nebo melouny. Netrpí chorobami, pouze mladé rostliny mohou zlikvidovat slimáci. Sazenice ze semen se mohou předpěstovat v druhé polovině dubna doma nebo je můžeme v polovině května přímo vysévat do dobře vyhnojené půdy. Rostliny jsou citlivé na přízemní mrazíky, které je mohou zničit. Na metr čtverečný se vysazují asi 2 rostliny. Rostlina má ráda každodenní zálivku. Jakmile rostliny povyrostou potřebují oporu ze silnějších tyček, pletiva nebo z pevnějších provázků či drátů. Vysazovat se mohou i k pergolám, plotům nebo ke stromu. Vyvazování není nutné, rostliny se přichytávají samy. Liána může dosáhnout délky až 8 metrů. Konce rostlin se mohou zaštipovat, rostlina tím zesílí. Počátkem července rostliny zakládají samčí květy, samičí se objevují asi o 14 dní později. Koncem července je možné sklízet první plody. Plody se sklízí malé, dokud jsou semena ještě bílá. První mrazíky rostlinu i plody zničí.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxon - texty (nepotvrzené) - 5
Komentáře


Vysvětlivky

# lidový název