CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Neomezený počet obrázků k jednomu druhu v galerii, hlasování o kvalitě, skrývání méně kvalitních obrázků CZ

Správci: Ondřej Zicha

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo pět:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Místnost slouží k prodiskutování připravovaných změn v galerii (viz první příspěvek v tomto fóru).

 

 
Záznam 21 až 25 z 25  
1 [2]
George Dvorsky   [11.05.2009 09:23:06]
[Odpovědět]
Souhlasím s panem Koupým. O zařazení/ponechání snímků by měli rozhodovat správci, např. alespoň dva pro každý druh. Zároveň s tím by měl být stanovený max. počet snímků a další by autoři mohli přidat jenom tehdy, když je snímek něčím zajímavý, ukazuje druh z jiné strany apod. V takovém případě by správci, při maximálním dosaženém počtu, vyřadili některý starší snímek. Zároveň s tím by měla být stanovena kritéria - kvalita fotografie, ukázka charakteristických rysů druhu, jeho variací, důležitých detailů apod. Galerie by měla být chápána především z pohledu biologie, nikoliv předvádění "uměleckého umu". Počet snímků bych omezil na 15 - 20 pro jeden druh. Autor by měl být informovaný o dosaženém počtu už při zadávání s tím, že pokud věří, že jeho snímek i přínosnější, lepší než dosud zařazené, mohl by ho přidat, ale rozhodnutí by bylo na správcích.
Michal Koupý   [11.05.2009 05:52:34]
[Odpovědět]
Dobrý den,
s většinou návrhů souhlasím, ale nesouhlasím s tím, aby mohl každý registrovaný uživatel hlasovat o kvalitě fotografie, to je velmi snadno zneužitelné, stejně by se to muselo nějak omezit (aby si např. některý uživatel nevytvořil více účtů a zlepšoval si tak hodnocení svých obrázků nebo záměrně snižoval hodnocení obrázků ostatních). U motýlů povede hlasování k tomu, že nejlepší hodnocení bude mít sameček s otevřenými křídly, dále bude samička s otevřenými křídly, teprve potom motýli se zavřenými křídly a s nejnižším hodnocením skončí housenky, kukly a vajíčka, protože vývojová stadia se téměř nikomu nelíbí. Takhle totiž hlasuje většina lidí, s přínosností to nebude mít nic společného a nakonec se stejně o správné pořadí obrázků v galerii budou muset postarat správci. Raději bych uvítal, aby správci mohli označit více hlavních obrázků (a seřadit je), než aby postupně skrývali třeba 20 obrázků (jak je tomu teď, pokud se nemají zobrazovat nekvalitní obrázky). V profilu druhu by také bylo vhodné zvýšit počet obrázků alespoň na 12 nebo 15, protože současných devět u některých druhů nestačí (musí se tam vejít motýli s otevřenými i zavřenými křídly, samečci, samičky, při páření, barevné formy, housenky, kukly, vajíčka atd.).
Michal Koupý
Zdeněk Mačát   [10.05.2009 10:05:45]
[Odpovědět]
Ahoj Ondro,
Souhlasím s tvojím návrhem. Zdá se mi jako jediné pořádné řešení, který zlepší současnou situaci na Biolibu. Jak napsal Vašík: Focení je krásná věc, ale chce to soudnost. :) Zdeněk
Václav Dvořák   [09.05.2009 18:36:38]
[Odpovědět]
Ahoj Ondřeji,
souhlasím s vašim návrhem na tyto změny a osobně bych byl rád, kdyby se tak stalo co nejdříve :) Focení je krásná věc, ale nemělo by se to přehánět a myslím, že je naprosto zbytečné, aby v galerii bylo 25 fotek květů hlaváčku, aby byl detail květu, plodu, listu, nohy ze všech světových stran, a pod. Tedy kdyby se tyto fotografie nemusely zobrazovat v hlavní galerii, tak by to bylo fajn. Snad by to nemělo nikoho popudit, když se to bude zobrazovat v jejich autorské galerii a ne v hlavní a myslím, že lidé jsou snad dostatečně soudní, aby věděli, že něčeho je už moc a něco je opravdu zbytečné.

Václav
Ondřej Zicha   [09.05.2009 16:35:42]
[Odpovědět]
Původní myšlenka byla, že nebudeme do galerie přijímat fotografie druhů, ke kterým už je na BioLibu dostatek obrázků, aby nedošlo k zahlcení galerie obrázky jednoho druhu (např. rosnička zelená, kudlanka nábožná, hlaváček jarní atp.) a že nové fotografie těchto druhů se budou přijímat pouze budou-li výrazněji kvalitní nebo budou zachycovat nějaké znaky / stádia / barevné formy / životní projevy atp., které ostatní fotografie nezachycují. To by nás ale nutilo odmítat třeba i povedené fotografie řady nových autorů, které by toto mohlo odradit od dalšího přispívání na BioLib.

Hledáme proto řešení, jak se vyhnout odmítání fotografií (odmítat pouze méně kvalitní obrázky hojných druhů), ale zároveň zabránit zahlcení galerie (aby člověk nemusel listovat třemi stránkami náhledů rosniček).

Jednou z diskutovaných možností je umožnit správcům ručně skrývat potvrzené fotografie z galerie, čímž pádem v základní galerii nezabírají místo, ale objevují se v autorské galerii uživatele který je nahrál a dále ve funkci "Taxon - obrázky", takže třeba 200 fotografií rosničky nebude představovat problém a pokud někdo příjde na BioLib s tím, že hledá fotografii rosničky pro nějakou knihu, bude mít tím pádem větší výběr. Dále by nebyl problém umožnit volit v nastavení galerie, zda se mají obrázky zobrazovat všechny, nebo jen vybrané.

Toto řešení má však i nevýhody
1) někdo se může urazit, že jeho fotografie se v galerii nezobrazuje
2) tím že se fotografie nezobrazuje, zmenší se tím možnost že se dostane do vyhledávačů obrázků nebo že někdo opraví špatné určení
3) představuje to další práci pro správce, kteří musí fotografie porovnávat a vybírat z nich ty lepší nebo přínosnější, tj. zařídit, aby se zobrazovaly reprezentativní fotografie např. obou pohlaví, vývojových stádií, barevných odchylek atp.

Body 1) & 2) by se daly vyřešit tak, že by se v galerii primárně zobrazovaly všechny fotografie jako doposud, ale možnost filtrování by byla nějak výrazně zmíněná na stránce galerie a bylo by snadné zapnout filtrování pouze vybraných obrázků, případně třeba jen zobrazení hlavního obrázku (tj. jeden obrázek za taxon)

Bod 3) by se dal vyřešit např. tím, že by se registrovaným uživatelům umožnilo hlasovat o kvalitě fotografie (případně rozdělit hlasování do více položek - kvalita, technika, přínosnost atp.), čím by se dalo alespoň částečně kontrolovat, zda fotografie zobrazené v galerii a na profilech jsou ty s jvyšším hodnocením, protože jinak správci samozřejmě nemají možnost neustále kontrolovat a přehazovat skryté a zobrazené obrázky na profilech. Zároveň by to usnadnilo výběr Obrázků dne. Ačkoliv mi hlasování u fotek na BioLibu příjde jinak poněkud zbytečné, tento popsaný vedlejší efekt by byl asi přínosný.
 
Záznam 21 až 25 z 25  
1 [2]