CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Návrhy a připomínky, hlášení chyb CZ

Správci: Ondřej Zicha, Jiří Novák

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo čtyři:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Upozornění týkající se chyb v taxonomickém systému, určení fotografií, slovníkových pojmů, lokalit atp. prosím pište přímo do komentářů k příslušným záznamům - usnadníte tím práci správcům a problémy budou řešit lidé, kteří mají příslušnou sekci nebo její část ve správě. Pokud v BioLibu nějakou funkci postrádáte, nebo byste věděli jak ji vylepšit, můžete nám poslat Návrh na vylepšení. Tato místnost slouží spíše k hlášení chyb a připomínkám k funkčnosti stránek BioLibu.

 

Záznam 41 až 60 z 572  
1 2 [3] 4 5 6 7 8 ...  29
Jiří Novák   [07.10.2015 15:40:57]
[Odpovědět]
Hora Bohuslav [ 30.09.2015 22:34:12 ]:
Dobrý den,
rozšíření nás zajímá, toď se ví. I když lišaje oleandrového prozatím nemapujeme, informace je to zajímavá. Ale abychom mohli vaše pozorování přidat k ostatním, potřebovali bychom toho vědět víc. Zejména GPS souřadnice té zahrady a hlavně fotku (klidně může být z mobilu) toho pozorovaného živočicha. Jde o to, že splést se může každý a pozorování je s fotkou mnohem věrohodnější. Až potom budou všechna pozorování pohromadě, budou tvořit jeden velký užitečný celek, který bude vypovídat např. o tom, jak je který druh u nás vzácný, nebo naopak rozšířený. V tom případě by bylo škoda, kdyby někdo zpochybnil celý systém jen na základě toho, že nám tu a tam chybí fotka.
Rozhodně nejlepší je otevřít si formulář pro mapování a zanést pozorování do systému jak se patří:
http://www.biolib.cz/cz/speciesmapping/id3/?sectid=10
Hora Bohuslav (kocour31113(na))  [30.09.2015 22:34:12]
[Odpovědět]
Dne 27.9.2015 se na zahrade objevil Lisaj pupalkovy,dle snimku v seznamu. A v roce 2012 byla na zahrade housenka lisaje oleandrového. To jestli vas zajima rozsireni.


S pozdravem HB.
Dana Zelená   [19.08.2015 16:07:34]
[Odpovědět]
Dobrý den pane Zicho, děkuji za Vaši odpověď. Opravdu studentům budu uznávat obě verze zařazení a do primarnich zdrojů uvedu i Vámi zmíněné. Vycházela jsem z Botanického slovníku autorů Větvičky, Zeleného z r. 2012. Ach, ti botanici, neumí se v ničem sjednotit. Podobný problém bude zřejmě s čeleď mi Vacciniaceae a Ericaceae, ale to až někdy příště. Zdravím. Jordanka
Ondřej Zicha   [18.08.2015 19:42:08]
[Odpovědět]
Dana Zelená [ 18.08.2015 18:12:55 ]: Dobrý den, ono popravdě podle moderních revizí (pokud se něco zase nezměnilo) se rod Sambucus a Viburnum do čeledi Adoxaceae opravdu řadí, systém rostlin máme zpracovaný mimo jiné podle Angiosperm Phylogeny Website, ale poprvé to snad vyšlo v práci
Torsten Eriksson and Michael J. Donoghue (1997): Phylogenetic Relationships of Sambucus and Adoxa (Adoxoideae, Adoxaceae) Based on Nuclear Ribosomal ITS Sequences and Preliminary Morphological Data, Systematic Botany, Vol. 22, No. 3, pp. 555-573

Většina české literatury ale myslím používá ještě tradiční členění. Na BioLibu samozřejmě jsou chyby, tomu se bohužel nevyhneme a jsme velmi rádi, když nás na ně někdo upozorní. V tomto případě bych ale studentům uznával obě odpovědi. Přidal jsem alespoň k rodům Sambucus a Viburnum krátké vysvětlující poznámky.
Dana Zelená   [18.08.2015 18:12:55]
[Odpovědět]
Vážení pane Zicho a Nováku, prosím o provedení opravy čeledi u rodu Sambucus na Sambucaceae místo chybně uvedené Adoxaceae.
Při výuce farmaceutické botaniky na VOŠ DFA mám u základních studijních zdrojů uveden i váš portál a přestože studenty opakovaně na chybu upozorňuji, při zpracování protokolů a prezentací ji s oblibou opakují. Další připomínky zašlu někdy příště ,tato je opravdu velice akutní !!! Děkuji. Jordanka
Ondřej Zicha   [14.08.2015 20:20:42]
[Odpovědět]
František Kuklík [ 14.08.2015 16:24:00 ]: Dobrý den, nevím, zda Vám správně rozumím, ale pokud myslíte omezení taxonomickou skupinou, je možné kliknout na Neurčené obrázky až ve vybrané kategorii, např. Apoidea, a nechat si tak vypsat pouze neurčené obrázky v příslušné skupině. Samozřejmě to ale nenajde fotky včel, které autor zařadil příliš obecně, třeba jen pod hmyz.
František Kuklík   [14.08.2015 16:24:00]
[Odpovědět]
Vážení,
bylo by možno k vyhledávání v dosud neurčených snímcích aplikovat filtr ? tzn. omezit se na předožená ale dosud nepotvrzená označení zobrazených exemplářů ?
Děkuji a zdravím
bombusmagnus
Ondřej Zicha   [02.08.2015 22:22:10]
[Odpovědět]
Milan Kořínek [ 02.08.2015 16:29:30 ]: Ahoj, potvrzeno. S tím aby byly na BioLibu v databázi lokalit české jeskyně souhlasím.
Milan Kořínek   [02.08.2015 16:29:30]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 22.06.2015 23:26:35 ]:Ahoj Ondro můžeš prosím potvrdit jeskyně, které jsem přidával do nepotvrzených, hlavně Výpustek, ke kterému mám fotky, abych je mohl přidat.
Ještě bych možná rozdělil PR Turold (http://www.biolib.cz/cz/localityimages/id1742/) a Jeskyně Na Turoldu na dvě samostatné lokality. Možná by to bylo lepší, aby alespoň všechny zpřístupněné jeskyně v ČR (http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/jeskyne-vypustek/) byly dohledatelné i na Biolibu.
Dík Milan
Ondřej Zicha   [22.06.2015 23:26:35]
[Odpovědět]
Jan Máca [ 22.06.2015 19:03:52 ]: Dobrý den, byla to fotografie dutohlávky, ale máte pravdu, moc to rozeznat nešlo. Pokusil jsem se ji vyměnit za vhodnější. Jinak na té stránce s rozcestníkem galerií lze kliknout v pravém horním rohu na Ukázat info a dole se rozbalí seznam použitých fotografií a jejich autorů.
Jan Máca   [22.06.2015 19:03:52]
[Odpovědět]
Když kliknu na Galerii, objeví se obrázky představitelů 27 základních skupin organismů. Všechny se mi zdají representativní, kromě Ascomycetes - je tam nějaká zelená houba (snad Microglossum?), myslím že nemykolog se s plodničkami takové houby ani nesetká. Ano, je to jen detail, ale vzhledem k tomu, že je ten obrázek na hodně frekventované stránce Biolibu, myslím že by bylo dobré vybrat jako zástupce vřeckatých hub nějaký typičtější a všeobecně známý taxon.
Ondřej Zicha   [13.05.2015 18:55:20]
[Odpovědět]
Květoslav Novák [ 13.05.2015 15:23:37 ]: Dobrý den,

pana Vitaliho se zeptám, co ho ke změně vedlo, řekl bych, že determinace upravil na základě (nejspíš mylného) dojmu, že v ČR se vyskytuje pouze poddruh ondrejanus, kdežto nominotypický poddruh se vyskytuje pouze v Belgii, Francii, Lucembursku, Německu, Nizozemsku, Norsku a Švédsku. Zjistím, z čeho tyto informace čerpá. Je to italský entomolog a není tak dobře seznámen s českou faunou.

Dále prosím o pochopení, že žádný správce galerie nemá možnost zjistit, jaké jsou konkrétní zkušenosti toho kterého uživatele s určitou taxonomickou skupinou, dokud s ním není dlouhodobě v kontaktu. Také je nereálné, aby správci každou změnu determinace předem s fotografem konzultovali, protože by je to stálo neuvěřitelné množství času. Právě proto BioLib obsahuje mechanismy, jak uživatele na změnu determinace upozornit, aby se k ní mohl vyjádřit, kontaktovat správce, napsat komentář k fotografii, nebo opětovně přidat k fotografii jiný návrh determinace. To, že autor fotografie nemůže měnit determinaci poté, co je fotografie zkontrolována a potvrzena či změněna správcem, je jen logické - nelze dovolit, aby uživatelé bez vědomí správců determinace měnili jak je napadne. Pokud se změnou determinace nesouhlasí, nebo chtějí dodatečně změnit vlastní, pod fotografií je k tomu odkaz na formulář "Přidat určení". Pokud se dlouhodobě zabýváte nějakou skupinou brouků, ozvěte se mi do pošty, mohu Váš profil nastavit jako odborníka na tuto skupinu, případně se můžeme dohodnout na tom, že budete mít možnost své vlastní fotky z této skupiny sám spravovat (tj. měnit determinaci i u potvrzených obrázků, přidávat obrázky přímo bez kontroly správcem atd.)

Každopádně jen co od pana Vitaliho zjistím, co ho vedlo ke změnám, dám Vám vědět, případně to rovnou vrátím do původního stavu, týká se to i dalších fotografií.


Děkuji za pochopení
Ondřej Zicha
Květoslav Novák   [13.05.2015 15:23:37]
[Odpovědět]
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jak přišel pan Francesco Vtalli k mnou přidané fotografii a determinaci aby ji změnil aniž by se se mnou spojil a cokoliv konzultoval . Docela bych považoval za fér kdyby se třeba přijel podívat na můj materiál a viděl by že se mýlí. Tento druh studuji již 30 let z celého našeho území,mám k tomu prostudovanou literaturu a prošlo mi rukama velmi mnoho exemplářů,takže co jsem uvedl tak za tím si stojím a je nefér podle fotky která není ani makro jen tak halabala změnit determinaci. Rovněž mi vadí že tu jeho hloupou determinaci nemohu vymazat to je také neseriozní ale nevím z čí strany. Myslím že pro začátek jsem k determinaci povrchně podal dostatečné kritické znaky ze kterých je žřejmé o jaký poddruh se jedná,navíc v geografické podoblasti je nemožný výskyt ssp.ondrejanus a také jsem jej zde nikdy nenašel,pouze občasné přechody k ssp.polonicus ale většinové znaky jsou častější k ssp.nasicornis,proto jsem zvolil pouze druhové jméno které je neutrální ale s ssp.ondrejánus zásadně nesouhlasím to by nespolkl ani školák základní školy. Byl bych rád kdyby mi k tomu někdo odsud něco relevantního řekl. Děkuji.
Ondřej Zicha   [01.04.2015 18:57:34]
[Odpovědět]
Jan Sedlačík [ 31.03.2015 08:19:38 ]: Dobrý den, reklamy vidím až jako úplně poslední možnost, když všechno ostatní selže. Jednak to působí rušivě, jednak to snižuje motivaci lidí dodávat vlastní data a práci serveru, který na tom vydělává (byť na provoz) a otravuje je reklamami a v neposlední řadě ani moc nevěřím na to, že by zrovna systém AdSense a podobné mohl náklady pokrýt, zkoušel jsem ho na některých svých jiných projektech, pravda s daleko nižší návštěvností, ale jako ukázka mi to stačilo. Aby byl reklamní systém úspěšný, musí lidé na ty reklamy klikat, za zobrazení žádné peníze většinou nejsou. Lidi se naučili reklamy na internetu odfiltrovávat, ať už psychicky nebo pomocí různých blokovacích pluginů, takže aby servery na reklamě něco vydělávaly, musí ji umisťovat tam, kde na ni uživatel klikne třeba omylem, případně dovolují zobrazovat agresivní reklamu, která vyskakuje přes půl stránky, obsahuje zvuky, flashové animace... a také nesmíte zapomenout na to, že reklamní systémy bývají kontextové a obávám se že kontext k přírodovědným tématům jsou převážně prostředky na hubení hmyzu, sítě proti komárům a podobné reklamy, které jednak na BioLibu budou vypadat směšně, jednak mají směšně nízkou cenu prokliku. Zkrátka moc v tom nevidím cestu a stále poněkud naivně věřím, že se podaří nalézt jiné řešení.
Jan Sedlačík (sedlacik.jan(na)seznam.cz)  [31.03.2015 08:19:38]
[Odpovědět]
Dobrý den,

vzhledem k vaší velké návštěvnosti a vytíženosti serveru bych vám doporučil zapojit do webu nějaký reklamní systém. Takové adsense by vám mohlo uhradit i polovinu nákladů na server.
Ondřej Zicha   [23.03.2015 21:15:10]
[Odpovědět]
Michal Jakubec [ 23.03.2015 20:55:11 ]: Dobrý den, panu Rudloffovi napíšu, předpokládám, že to bylo na popisce. Týká se to všech osmi fotek? Děkuji
Michal Jakubec (jakubec.vyskovice(na)seznam.cz)  [23.03.2015 20:55:11]
[Odpovědět]
U fotek p.Rudloffa kalandry zpěvné ze zoo moskva opravte název na kalandra mongolská-příp. nechte zkontrolovat odborníkem.MJ
Ondřej Zicha   [29.01.2015 23:05:51]
[Odpovědět]
Martin Chytrý [ 29.01.2015 14:38:18 ]: Děkujeme, pokusil jsem se to nějak vyřešit pomocí poznámek na profilech obou taxonů.
Ondřej Zicha   [29.01.2015 22:45:56]
[Odpovědět]
Jan Dolanský [ 29.01.2015 13:11:39 ]: Dobrý den, děkujeme za upozornění, on to snad dokonce má být Rehn (James Abram Garfield Rehn) a nikoliv Rhen, většina stránek na internetu to má špatně. Ten princip závorek je jasný, ale někdy to holt člověk přebere z nějakého zdroje bez dostatečné kontroly, takových chyb tu bude jistě více. Naštěstí se data v BioLibu neustále vylepšují porovnáváním a provazováním s citacemi z dalších zdrojů, bohužel to ale jde pomaleji než by bylo hezké.
Martin Chytrý   [29.01.2015 14:38:18]
[Odpovědět]
Dobrý den,
u taxonu Proterorhinus marmoratus (hlavačka mramorovaná)je uvedeno, že se vyskytuje mimo jiné také v ČR a jsou u něho fotky z našeho území. Tento druh se ovšem na našem území ani v okolních státech nevyskytuje, jde o mořský popř. brakický druh Černého moře (viz Kottelat a Freyhof, 2007). Sladkovodní druh vyskytující se u nás je podle zmíněných autorů Proterorhinus semilunaris. Prosím tedy o přeřazení fotografií a úpravy výskytu taxonu. S českým názvem tohoto taxonu, tedy hlaváč poloměsíčitý (dle Hanela a kol., 2009) ovšem nesouhlasím, protože rod Proterorhinus, do kterého tento taxon bezpochyby patří není "hlaváč". Předpokládám, že český název hlavačka mramorovaná přetrvá i pro taxon Proterorhinus semilunaris, i když bych se nejvíce přikláněl k názvu hlavačka poloměsíčitá, ovšem ten nebyl a pravděpodobně ani nebude publikován.

Děkuji
S pozdravem M. Chytrý
Záznam 41 až 60 z 572  
1 2 [3] 4 5 6 7 8 ...  29