CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Návrhy a připomínky, hlášení chyb CZ

Správci: Ondřej Zicha, Jiří Novák

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo sedm:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Upozornění týkající se chyb v taxonomickém systému, určení fotografií, slovníkových pojmů, lokalit atp. prosím pište přímo do komentářů k příslušným záznamům - usnadníte tím práci správcům a problémy budou řešit lidé, kteří mají příslušnou sekci nebo její část ve správě. Pokud v BioLibu nějakou funkci postrádáte, nebo byste věděli jak ji vylepšit, můžete nám poslat Návrh na vylepšení. Tato místnost slouží spíše k hlášení chyb a připomínkám k funkčnosti stránek BioLibu.

 

Záznam 301 až 320 z 505  
1 ...  11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 ...  26
Ondřej Zicha   [24.12.2009 19:07:20]
[Odpovědět]
Jiří Kameníček [ 24.12.2009 12:57:03 ]: Dobrý den, koukám do toho klíče, je tam na str. 363 uvedené "... vyskytuje typ pracovně označovaný jako R. pallidifrons", znamená to asi, že v době uvedení vydání klíče ještě nebyl popis druhu publikovaný, proto byl asi přeskočen. V seznamu Rubi Bohemici, na který jste asi také narazil (předpokládám podle toho českého názvu), je Rubus pallidifrons TRÁVNÍČEK ined., přičemž ined. znamená nepublikovaný. Je možné (či spíše pravděpodobné), že už od té doby publikovaný byl, ale nemám k tomu žádné zdroje, chtělo by to nějakého odborníka přes ostružiníky - ti jsou v ČR asi tak dva :)

Jinak poznámky k taxonomickému systému je lepší psát přímo k taxonu, třeba k rodu Rubus, nebo dokonce druh rovnou přidat. Tím pádem se k tomu spíše dostanou správci, kteří mají konkrétní část na starosti.
Jiří Kameníček   [24.12.2009 12:57:03]
[Odpovědět]
Zdravím Vás
Nenašel jsem v taxonech Ostružiník bledavý Rubus pallidifrons - Klíč ke květeně str.334
Jiří Kameníček   [15.12.2009 16:09:19]
[Odpovědět]
Dobrý den.
Uvítal bych, kdyby byly jednotlivé fotografie označeny, když ne místem, tak aspoň datumem jejich pořízení a měla by to být podmínka uveřejnění.
Ondřej Zicha   [08.12.2009 00:18:44]
[Odpovědět]
Milan Kořínek [ 15.11.2009 12:36:42 ]: Přidal jsem do výběru stratigrafického období časy v milionech let, také vyhledávání podle názvu (nyní je tedy podobně jako u jiných výběrových polí zadat přímo ve formuláři taxonu třeba "silur" a pak kliknout na "Vyber".

Taky jsem chtěl udělat nějaké hledání podle let, jakože když otevřu to výběrové okno a do vyhledávacího políčka zadám třeba "30000000", tak se nehledá podle názvu, ale podle období, do kterého to spadá. Ale tam bude možná třeba ještě nějak vymyslet jak to zadávat pohodlněji, jestli třeba volit v jaké jednotce to zadávám (roky, tisíce, miliony let) či tak... Zatím se to dá zadat jen v rocích.
Ondřej Zicha   [07.12.2009 23:14:45]
[Odpovědět]
Jindřich Poříz [ 06.12.2009 10:38:26 ]: Udělal jsem takový experiment, který nedal moc práce, nevím jestli to bude vyhovovat a stačit. Výběr se zaškrtáváním zemí rozdělených podle kontinentů udělám třeba také, ale to bude trvat déle, protože toho teď mám dost a není to kdovíjak snadné (každopádně jsem si to poznamenal). U formuláře hromadného přidávání přibylo pět odkazů k několika kontinentům, na které když se klikne, tak javascriptem (musí být zapnutý, což většinou je, takže by to mělo fungovat) do textového pole automaticky vyplní seznam zemí z příslušného kontinetu. Ty země se pak samozřejmě dají odmazat nebo dopsat další.

Hromadné přidávání zpracuje jak země oddělené čárkou, tak země oddělené novým řádkem, pokud je tam nějaká země omylem dvakrát, vezme ji jen jednou. Zkrátka není to potřeba nějak složitě upravovat, potom co se tam tím odkazem země nahází.

Nedal jsem tam všechny země, vyházel jsem některé drobné ostrovy a menší zemičky (Vatikán a spol.). Pokud by tam nějaká země chyběla nebo přebývala, není problém to upravit, je to tam napsané "natvrdo" v kódu, tj. nenačítá se to z databáze. Taky by nebyl problém ty země rozdělit do více odkazů, klidně i s opakováním (Západní Asie, Východní Asie, Jižní Asie...). Stačí se jen dohodnout jak by to bylo nejlepší.

Zatím je to jen v české verzi, pro anglické správce to přeložím teprve když se ukáže že to k něčemu je dobré.
Jindřich Poříz   [06.12.2009 10:38:26]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 04.12.2009 19:06:15 ]: Zkoušel jsem to i bez pomlčky a nepřijalo to také.
Zkusil bych v hromadném přiřazování zemí do checklistů menší změnu-pokud to půjde.Hlavně u druhů žijících ve větším počtu zemí je vypisování jednotlivých zemí zdlouhavé.Byl bych pro to,aby se po kliknutí na vyhledávání zobrazily kontinenty,pokud druh žije ve všech zemích daného kontinentu,dal by se odkliknout v celku,pokud ne,označit země ve kterých se druh vyskytuje a pak potvrdit a případně pokračovat stejně u dalšího kontinentu.
Nevím jak by tato úprava byla náročná,ale rozhodně by urychlila práci.
Ondřej Zicha   [04.12.2009 19:06:15]
[Odpovědět]
Jindřich Poříz [ 03.12.2009 23:16:53 ]: Ono se to hledá podle názvu uvedeného v databázi lokalit a tam bylo Papua - Nová Guinea, s mezerama. Ale zápis Papua-Nová Guinea asi bude vhodnější, jak tak na to koukám. Přejmenoval jsem to, mělo by to fungovat. Kdyby mělo fungovat oboje, dal by se ten název s mezerami přidat jako vedlejší, ale to by na tom profilu lokality asi nevypadalo dobře. Když si bude někdo stěžovat, udělám to tak.
Jindřich Poříz   [03.12.2009 23:16:53]
[Odpovědět]
Při hromadném přidávání zemí do checklistů nefunguje Papua-Nová Guinea.
Ondřej Zicha   [29.11.2009 14:34:35]
[Odpovědět]
Lenka Pecová [ 29.11.2009 10:58:43 ]: Dobrý den, zkusil jsem o tom něco hledat a měl jsem štěstí narazit na tento (anglicky psaný) článek - http://www.springerlink.com/content/lr62..., který tento problém rozebírá. Když bych to shrnul, tvrdí se tam to, že pravidla zoologického názvosloví neříkají nic o tvorbě názvů pro skupiny vyšší než čeleď, proto mají vědci víceméně "volnou ruku". Pokud by se postupovalo analogicky podle pravidel pro názvy druhů, měl by přednost starší název. Pro skupinu ploštěnců však vědci postupně používali spousty názvů, např. Platyelmia (Vogt, 1851), Platodes, Platyelminthes, Plathelminthes (Schneider, 1873), Platyhelmia, Platyhelminthes (Claus, 1887), Plathelmintha, Platodaria, Platodinia. Z těchto názvů se dnes používají jen ty dva tučně vyznačené, v USA častěji Platyhelminthes, v ostatních zemích, tedy i u nás, název Plathelminthes. Jedni argumentují pro použití Plathelminthes tím, že je to z těch dvou používaných ten starší, druzí argumentují pro Platyhelminthes tím, že je to etymologicky správnější - název je z řeckého platys - placatý a helminthes - červi. Nicméně pravidla pro zoologickou nomenklaturu říkají, že pro jména druhů platí starší název i když obsahuje chyby a k pozdějším opravám chyb v původní názvech dochází jen ve velmi speciálních případech, jinak jsou navrhované opravy brány jako novější synonyma. Jsou i názory, že by se nemělo hledět na to, který název je "správnější", a ať se klidně dál používají oba jako platné.

Tak. Popravdě nevím na čí stranu se přiklonit, Platyhelminthes je asi o něco rozšířenější název a spolu s argumentem o správné etymologii, za předpokladu že pro tvorbu názvů skupin vyšších než čeleď se nevztahují stejná pravidla jako na tvorbu názvů druhů, zdá se mi tento název vhodnější. Ale nejvíc se přikláním k názoru té skupiny vědců, která říká že je to jedno :) Na BioLibu zatím nechám jako hlavní ten název Platyhelminthes, leda by se ozval někdo povolanější než já.
Lenka Pecová (Pecikis(na)seznam.cz)  [29.11.2009 10:58:43]
[Odpovědět]
Dobrý den,
dneska jsem listovala na těchhle skvělých stránkách taxonomií, když jsem vytvářela protokol. povšimla jsem si, že kmen Ploštěnci je latinsky označen jako Platyhelminthes. Listovala jsem ve třech učebnicích a všude je nazýván Plathelminthes. Je to tak uděláno schválně, nebo je to jen překlep v názvu?
Jiří Kameníček   [17.11.2009 13:50:43]
[Odpovědět]
Windows umožňuje soubor s obrázky zobrazit jako prezentaci. Líbilo by se mi to tady taky s nějakou volbou. například zobrazit prezentaci od učitého datumu nebo motýly a podobně.Nejlépe jako full screen.
Milan Kořínek   [15.11.2009 12:36:42]
[Odpovědět]
Docela bych uvítal, kdyby se do stratigrafické tabulky při přidávání nebo editaci taxonu přidaly i číselné údaje např. v milionech let. Dost by to u vymřelých i ostatních taxonů usnadnilo přidávání těchto údajů, protože ve většině literatury i ve zdrojích na internetu se tyto data uvádí spíše v číslech a pak je musím složitě dohledávat. Asi to nebude moc pracné a určitě by to hodně pomohlo při zadávání těchto informací.
Jiří Kameníček   [12.11.2009 14:29:53]
[Odpovědět]
Kontaktoval jsem helpdesk na seznam.cz Předají to mapovému vývojovému týmu na opravu.
Ondřej Zicha   [11.11.2009 22:25:55]
[Odpovědět]
Ano, Seznamové mapy ukážou Drslavice při zkopírování souřadnic z detailu a jejich hledání na Seznamu proto, že Seznam souřadnici zaokrouhlí na stupně a minuty - vteřiny zahodí, ačkoliv ten zápis s ’ a ” je docela rozšířené formátování, já si ho z prstu nevycucal. Donedávna Seznam nepodporoval ani hledání souřadnic ve tvaru jaký uvádíte vy, pokud v hledacím řetězci nebylo před souřadnicí zapsané Loc:. Nepředpokládal jsem, že někdo bude souřadnici kopírovat a hledat, když má hned vedle fungující odkaz, proto jsem tuto možnost netestoval. Jinak s vámi ale souhlasím, bylo by vhodnější to uvádět v tom tvaru bez speciálních uvozovek, akorát se mi nelíbilo že to označujete za chybu BioLibu, když je to přitom spíše problém Seznamu.

O praktičnosti Googlových map nebudu diskutovat, je to prostě alternativa. Samozřejmě Seznam má výhodu turistických map, ale Google má zase řadu jiných funkcí, není omezený na Evropu (což pravda v mapování moc velký smysl nemá, ale časem budou GPS souřadnice i u těch lokalit, jak jste navrhoval, a třeba u fotografií v galerii) a i tu fotomapu má o něco hezčí, doupravenou.
Jiří Kameníček   [11.11.2009 22:05:53]
[Odpovědět]
Omlouvám se za podanou formu. Když se podíváte na položku Záznam 6577, jedná se o lokalitu PP Vrchy, tak odkaz na Mapy. cz ukáže střed lokality PP Vrchy. Z odkazu na Google Maps se o lokalitě nedovíte nic, akorát že je to někde u Prakšic. GPS uvedené u této položky ale na Mapy cz. ukáže bod u Drslavic. U Gogole Maps se místo ukáže stejné. Nechám na posouzení z které mapy se něco dozvím. Tato diskuzní místnost je na nahlášení chyb, tak jsem ji náhlásil. Rozhodně jsem si nechtěl stěžovat a pro mě to předělávat nemusíte. Šlo jen o to, aby někdo modráska hořcového nehledal v Drslavicích
Ondřej Zicha   [11.11.2009 18:51:12]
[Odpovědět]
Jiří Kameníček [ 10.11.2009 23:04:39 ]: Souřadnice GPS jsou v mapování na BioLibu uložené po složkách, vypisují se všude stejně. Do odkazu na Seznam se vypisují tak, aby fungovaly, do stránky s pozorováním se vypisují tak, jak se tam vypisovaly vždycky. Rozhodně si ale nemyslím, že by se vypisovaly "špatně". To už jste si spíš mohl jít stěžovat na Seznam, že špatně interpretují tyhle uvozovky v hledání, protože třeba Google to interpretuje správně. Pochopil bych, kdybyste napsal, že by se Vám zdálo lepší, kdyby se souřadnice zobrazovaly v tom a v tom formátu, aby se s tím dalo lépe pracovat třeba na tom Seznamu a místo toho hned saháte k "není uvedena dobře", "je třeba uvádět", "všude špatně".
Jiří Kameníček   [10.11.2009 23:04:39]
[Odpovědět]
U položky Záznam 6317 byl opraven odkaz na Mapy.cz, ale GPS
49°31’41.77” N 17°19’34.61” E v tomto formátu není uvedena dobře.
Server Mapy.cz interpretuje uvozovky chybně.
Je třeba uvádět formát 49°31'41.77"N, 17°19'34.607"E
Stejně je to u položky Záznam 6577 a patrně u to bude špatně všude
Ondřej Zicha   [07.11.2009 15:01:31]
[Odpovědět]
Jiří Kameníček [ 07.11.2009 09:15:54 ]: Zajímavé, zdroj ze kterého jsme čerpali uvádí název Štěpánská, stejně tak některé další stránky třeba tady či tady. Ale zřejmě bude správný název opravdu Štěpánovská. Kdyžtak prosím chyby týkající se lokalit piště přímo do komentářů k nim, tak se k tomu spíše dostanou správci kteří mají tyto sekce na starosti. Každopádně díky za upozornění, přidal jsem jako hlavní název Štěpánovská a ten starý ponechal jako vedlejší.
Jiří Kameníček   [07.11.2009 09:15:54]
[Odpovědět]
PP Štěpánská hora je uvedena chybně. Správný název je Štěpánovská hora 50°32'3.765"N, 13°52'18.178"E
Ota Beran   [29.10.2009 23:37:59]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 28.10.2009 20:59:01 ]: Ok. Neberte to jako, že jsem se sotva přihkásil, a už chci do něčeho vrtat. Ona taxonomie se stále mění. I když mám o ní jako o vědě své mínění, přesto zastávám názor, že české a vědecké názvosloví by si mělo odpovídat, aby nedocházelo k zbytečným mýlkám.

Díky za odpověď i opravu.
Záznam 301 až 320 z 505  
1 ...  11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 ...  26