CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Návrhy a připomínky, hlášení chyb CZ

Správci: Ondřej Zicha, Jiří Novák

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo čtyři:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Upozornění týkající se chyb v taxonomickém systému, určení fotografií, slovníkových pojmů, lokalit atp. prosím pište přímo do komentářů k příslušným záznamům - usnadníte tím práci správcům a problémy budou řešit lidé, kteří mají příslušnou sekci nebo její část ve správě. Pokud v BioLibu nějakou funkci postrádáte, nebo byste věděli jak ji vylepšit, můžete nám poslat Návrh na vylepšení. Tato místnost slouží spíše k hlášení chyb a připomínkám k funkčnosti stránek BioLibu.

 

 
Záznam 1 až 20 z 523  
[1] 2 3 4 5 6 ...  27
Ondřej Zicha   [22.06.2015 23:26:35]
[Odpovědět]
Jan Máca [ 22.06.2015 19:03:52 ]: Dobrý den, byla to fotografie dutohlávky, ale máte pravdu, moc to rozeznat nešlo. Pokusil jsem se ji vyměnit za vhodnější. Jinak na té stránce s rozcestníkem galerií lze kliknout v pravém horním rohu na Ukázat info a dole se rozbalí seznam použitých fotografií a jejich autorů.
Jan Máca   [22.06.2015 19:03:52]
[Odpovědět]
Když kliknu na Galerii, objeví se obrázky představitelů 27 základních skupin organismů. Všechny se mi zdají representativní, kromě Ascomycetes - je tam nějaká zelená houba (snad Microglossum?), myslím že nemykolog se s plodničkami takové houby ani nesetká. Ano, je to jen detail, ale vzhledem k tomu, že je ten obrázek na hodně frekventované stránce Biolibu, myslím že by bylo dobré vybrat jako zástupce vřeckatých hub nějaký typičtější a všeobecně známý taxon.
Ondřej Zicha   [13.05.2015 18:55:20]
[Odpovědět]
Květoslav Novák [ 13.05.2015 15:23:37 ]: Dobrý den,

pana Vitaliho se zeptám, co ho ke změně vedlo, řekl bych, že determinace upravil na základě (nejspíš mylného) dojmu, že v ČR se vyskytuje pouze poddruh ondrejanus, kdežto nominotypický poddruh se vyskytuje pouze v Belgii, Francii, Lucembursku, Německu, Nizozemsku, Norsku a Švédsku. Zjistím, z čeho tyto informace čerpá. Je to italský entomolog a není tak dobře seznámen s českou faunou.

Dále prosím o pochopení, že žádný správce galerie nemá možnost zjistit, jaké jsou konkrétní zkušenosti toho kterého uživatele s určitou taxonomickou skupinou, dokud s ním není dlouhodobě v kontaktu. Také je nereálné, aby správci každou změnu determinace předem s fotografem konzultovali, protože by je to stálo neuvěřitelné množství času. Právě proto BioLib obsahuje mechanismy, jak uživatele na změnu determinace upozornit, aby se k ní mohl vyjádřit, kontaktovat správce, napsat komentář k fotografii, nebo opětovně přidat k fotografii jiný návrh determinace. To, že autor fotografie nemůže měnit determinaci poté, co je fotografie zkontrolována a potvrzena či změněna správcem, je jen logické - nelze dovolit, aby uživatelé bez vědomí správců determinace měnili jak je napadne. Pokud se změnou determinace nesouhlasí, nebo chtějí dodatečně změnit vlastní, pod fotografií je k tomu odkaz na formulář "Přidat určení". Pokud se dlouhodobě zabýváte nějakou skupinou brouků, ozvěte se mi do pošty, mohu Váš profil nastavit jako odborníka na tuto skupinu, případně se můžeme dohodnout na tom, že budete mít možnost své vlastní fotky z této skupiny sám spravovat (tj. měnit determinaci i u potvrzených obrázků, přidávat obrázky přímo bez kontroly správcem atd.)

Každopádně jen co od pana Vitaliho zjistím, co ho vedlo ke změnám, dám Vám vědět, případně to rovnou vrátím do původního stavu, týká se to i dalších fotografií.


Děkuji za pochopení
Ondřej Zicha
Květoslav Novák   [13.05.2015 15:23:37]
[Odpovědět]
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jak přišel pan Francesco Vtalli k mnou přidané fotografii a determinaci aby ji změnil aniž by se se mnou spojil a cokoliv konzultoval . Docela bych považoval za fér kdyby se třeba přijel podívat na můj materiál a viděl by že se mýlí. Tento druh studuji již 30 let z celého našeho území,mám k tomu prostudovanou literaturu a prošlo mi rukama velmi mnoho exemplářů,takže co jsem uvedl tak za tím si stojím a je nefér podle fotky která není ani makro jen tak halabala změnit determinaci. Rovněž mi vadí že tu jeho hloupou determinaci nemohu vymazat to je také neseriozní ale nevím z čí strany. Myslím že pro začátek jsem k determinaci povrchně podal dostatečné kritické znaky ze kterých je žřejmé o jaký poddruh se jedná,navíc v geografické podoblasti je nemožný výskyt ssp.ondrejanus a také jsem jej zde nikdy nenašel,pouze občasné přechody k ssp.polonicus ale většinové znaky jsou častější k ssp.nasicornis,proto jsem zvolil pouze druhové jméno které je neutrální ale s ssp.ondrejánus zásadně nesouhlasím to by nespolkl ani školák základní školy. Byl bych rád kdyby mi k tomu někdo odsud něco relevantního řekl. Děkuji.
Ondřej Zicha   [01.04.2015 18:57:34]
[Odpovědět]
Jan Sedlačík [ 31.03.2015 08:19:38 ]: Dobrý den, reklamy vidím až jako úplně poslední možnost, když všechno ostatní selže. Jednak to působí rušivě, jednak to snižuje motivaci lidí dodávat vlastní data a práci serveru, který na tom vydělává (byť na provoz) a otravuje je reklamami a v neposlední řadě ani moc nevěřím na to, že by zrovna systém AdSense a podobné mohl náklady pokrýt, zkoušel jsem ho na některých svých jiných projektech, pravda s daleko nižší návštěvností, ale jako ukázka mi to stačilo. Aby byl reklamní systém úspěšný, musí lidé na ty reklamy klikat, za zobrazení žádné peníze většinou nejsou. Lidi se naučili reklamy na internetu odfiltrovávat, ať už psychicky nebo pomocí různých blokovacích pluginů, takže aby servery na reklamě něco vydělávaly, musí ji umisťovat tam, kde na ni uživatel klikne třeba omylem, případně dovolují zobrazovat agresivní reklamu, která vyskakuje přes půl stránky, obsahuje zvuky, flashové animace... a také nesmíte zapomenout na to, že reklamní systémy bývají kontextové a obávám se že kontext k přírodovědným tématům jsou převážně prostředky na hubení hmyzu, sítě proti komárům a podobné reklamy, které jednak na BioLibu budou vypadat směšně, jednak mají směšně nízkou cenu prokliku. Zkrátka moc v tom nevidím cestu a stále poněkud naivně věřím, že se podaří nalézt jiné řešení.
Jan Sedlačík (sedlacik.jan(na)seznam.cz)  [31.03.2015 08:19:38]
[Odpovědět]
Dobrý den,

vzhledem k vaší velké návštěvnosti a vytíženosti serveru bych vám doporučil zapojit do webu nějaký reklamní systém. Takové adsense by vám mohlo uhradit i polovinu nákladů na server.
Ondřej Zicha   [23.03.2015 21:15:10]
[Odpovědět]
Michal Jakubec [ 23.03.2015 20:55:11 ]: Dobrý den, panu Rudloffovi napíšu, předpokládám, že to bylo na popisce. Týká se to všech osmi fotek? Děkuji
Michal Jakubec (jakubec.vyskovice(na)seznam.cz)  [23.03.2015 20:55:11]
[Odpovědět]
U fotek p.Rudloffa kalandry zpěvné ze zoo moskva opravte název na kalandra mongolská-příp. nechte zkontrolovat odborníkem.MJ
Ondřej Zicha   [29.01.2015 23:05:51]
[Odpovědět]
Martin Chytrý [ 29.01.2015 14:38:18 ]: Děkujeme, pokusil jsem se to nějak vyřešit pomocí poznámek na profilech obou taxonů.
Ondřej Zicha   [29.01.2015 22:45:56]
[Odpovědět]
Jan Dolanský [ 29.01.2015 13:11:39 ]: Dobrý den, děkujeme za upozornění, on to snad dokonce má být Rehn (James Abram Garfield Rehn) a nikoliv Rhen, většina stránek na internetu to má špatně. Ten princip závorek je jasný, ale někdy to holt člověk přebere z nějakého zdroje bez dostatečné kontroly, takových chyb tu bude jistě více. Naštěstí se data v BioLibu neustále vylepšují porovnáváním a provazováním s citacemi z dalších zdrojů, bohužel to ale jde pomaleji než by bylo hezké.
Martin Chytrý   [29.01.2015 14:38:18]
[Odpovědět]
Dobrý den,
u taxonu Proterorhinus marmoratus (hlavačka mramorovaná)je uvedeno, že se vyskytuje mimo jiné také v ČR a jsou u něho fotky z našeho území. Tento druh se ovšem na našem území ani v okolních státech nevyskytuje, jde o mořský popř. brakický druh Černého moře (viz Kottelat a Freyhof, 2007). Sladkovodní druh vyskytující se u nás je podle zmíněných autorů Proterorhinus semilunaris. Prosím tedy o přeřazení fotografií a úpravy výskytu taxonu. S českým názvem tohoto taxonu, tedy hlaváč poloměsíčitý (dle Hanela a kol., 2009) ovšem nesouhlasím, protože rod Proterorhinus, do kterého tento taxon bezpochyby patří není "hlaváč". Předpokládám, že český název hlavačka mramorovaná přetrvá i pro taxon Proterorhinus semilunaris, i když bych se nejvíce přikláněl k názvu hlavačka poloměsíčitá, ovšem ten nebyl a pravděpodobně ani nebude publikován.

Děkuji
S pozdravem M. Chytrý
Jan Dolanský   [29.01.2015 13:11:39]
[Odpovědět]
Zdravím kolegové.
Všiml jsem si, že u jména Archimandrita tessellata (Rhen, 1903) je chybně autor a rok popisu v závorce - jelikož byl tento druh popsán pod současným rodovým jménem, závorka tam být nemá.
J. Dolanský
Ondřej Zicha   [21.01.2015 22:19:24]
[Odpovědět]
Martin Chytrý [ 21.01.2015 21:09:40 ]: Dobrý den, možná je to údaj z nějaké staré literatury, kdy byl Eudontomyzon vladykovi považován za poddruh Eudontomyzon mariae. Zajímavé je, že IUCN a Fauna Europaea také udává Eudontomyzon vladykovi z České republiky. Ale informace o výskytu v řekách Dráva a Sáva sedí spíš na Eudontomyzon vladykovi, kdežto v Račím (Losenickém) by měla žít Eudontomyzon mariae. Texty jsem provizorně rozdělil. Děkujeme za upozornění.
Martin Chytrý   [21.01.2015 21:09:40]
[Odpovědět]
Dobrý den

U taxonu Eudontomyzon vladykovi je popis, který zřejmě náleží k taxonu Eudontomyzon mariae. Především jde o tu informaci o výskytu v Losenickém potoce.

Děkuji
Ondřej Zicha   [06.01.2015 22:15:55]
[Odpovědět]
Jiří Krchov [ 06.01.2015 21:26:04 ]: Dobrý den, nejspíš máte pravdu, přidal jsem k fotografiím pana Klátila návrh na změnu determinace, ať se kdyžtak domluví s chovatelem u kterého to fotil. Za fotografie Heterixalus punctatus budeme rádi, buď je můžete přidat sám (stačí se registrovat), nebo se můžeme domluvit i jinak. Děkujeme za upozornění.
Jiří Krchov (phelsuma(na)animalfarm.cz)  [06.01.2015 21:26:04]
[Odpovědět]
Dobrý den,

na fotografii u druhu Heterixalus punctatus je druh Boophis rappiodes ( méně zbarvený jedinec ).Fotografie H.punctatus mohu poskytnout.

Zdraví JK.
Ondřej Zicha   [28.12.2014 19:58:17]
[Odpovědět]
Martin Chytrý [ 28.12.2014 17:59:52 ]: Dobrý den, děkuji za upozornění, mapku jsem přegeneroval (možná bude potřeba stisknout klávesu F5 pro znovunačtení mapky v prohlížeči).
Martin Chytrý   [28.12.2014 17:59:52]
[Odpovědět]
Dobrý den, chtěl bych nahlásit chybu v popisku. V sekci mapování u rodu Carassius je mapka výskytu druhu Carassius carassius a Carassius gibelio (zelené a modré tečky). Pod mapkou je legenda barev, která je ovšem uvedená opačně.

Děkuji
Ondřej Zicha   [22.11.2014 23:37:31]
[Odpovědět]
Barbora Čepelová [ 22.11.2014 18:46:12 ]: Dobrý den, lze to, akorát to doposud šlo jen poněkud kostrbatě - fotografie se musela nahrát do odpovídající kateogorie (kraje) v galerii v sekci obrázků chráněných území, fotka se musela dodatečně propojit s lokalitou atd. Pokusil jsem se to trochu zjednodušit - nyní byste měla na detailu lokality - např. PR Kavinský potok - vidět odkaz Přidat obrázek, který by měl všecha pole předvyplnit podle příslušné lokality.
Barbora Čepelová   [22.11.2014 18:46:12]
[Odpovědět]
Dobrý den,
chtěla jsem přidat fotografie k lokalitě PR Kavinský potok, ale nenašla jsem jakým způsobem. Je možné přidávat fotografie k lokalitám?
Děkuji za odpověď.
Bára Čepelová
 
Záznam 1 až 20 z 523  
[1] 2 3 4 5 6 ...  27