CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Novinky CZ

Správci: Ondřej Zicha

Do této místnosti mohou přispívat pouze administrátoři
Novinky v systému BioLib. Pro podrobný seznam všech změn navštivte tento přehled.

 

 
Záznam 1 až 20 z 75  
[1] 2 3 4
Ondřej Zicha   [14.01.2017 11:50:24]

Více fotografií na profilech

Upravili jsme zobrazení fotografií na profilu druhů tak, že pokud jsou mezi nimi například obrázky mláďat, hnízd, larev, vajíček, koster, plodů, kůry a podobně, nezobrazí se pouze prvních devět fotografií, ale od každého vybraného hesla další tři navíc. Na funkci se můžete podívat třeba na profilech ježka západního, otakárka fenyklového či borovice lesní.


Správné fungování této funkce samozřejmě záleží na tom, zda jsou obrázky správně propojené s hesly - dbejte na to prosím u fotografií, které do galerie přidáváte. Pokud narazíte na fotografii, která heslo doplněné nemá, můžete ho samozřejmě sami přidat.
Ondřej Zicha   [12.09.2014 22:52:28]

Článek o BioLibu na stránkách Vesmir.cz

Přečtěte si na internetových stránkách časopisu Vesmír článek o historii BioLibu a o tom, jak funguje (či nefunguje): BioLib.cz – encyklopedie života, na které se můžete podílet i vy
Ondřej Zicha   [07.08.2014 20:56:06]

Mapování ohrožených motýlů

Ve spolupráci s AOPK ČR a Entomologickým ústavem AV ČR rozšiřujeme mapování bezobratlých o 16 druhů motýlů - batolce, bělopásky, otakárky, jasoně, několik druhů modrásků, lišaje pupalkového a přástevníka kostivalového. Úplný seznam najdete zde, v blízké budoucnosti ho budeme rozšiřovat o další mapované druhy.
Ondřej Zicha   [14.03.2014 20:07:36]

Mapování "Star Jelly"

Na BioLibu spouštíme dosti netradiční mapování. V posledních několika letech proběhla zejména ve Velké Británii vlna zájmu o fenomén "záhadného želé z hvězd", které lidé nacházeli zejména na loukách a jehož původ zatím nebyl spolehlivě vysvětlen. Ukazuje se, že na "star jelly" lze narazit i ve Střední Evropě - ačkoliv bývá často zaměňováno za některé druhy hub a hlenek - a že jeho výskyt souvisí spíše s obojživelníky a jejich predátory.

Více najdete ve článku Málo známý fenomén „Star jelly“.

Ondřej Zicha   [12.02.2014 19:10:45]

Mapování ryb a mihulí

Další skupinou živočichů, jejichž výskyt mapujeme na BioLibu, jsou rybovití obratlovci. Mapujeme zejména ohrožené druhy z Červeného seznamu, nebo naopak druhy invazní, které mohou mít vliv na populace původních druhů ryb a obojživelníků.

Mapování probíhá ve spolupráci s AOPK ČR, Muzeem přírody Český ráj a organizací HERPETA. Více se dozvíte ve článku Mapování vybraných druhů ryb a mihulí.
Ondřej Zicha   [20.07.2013 20:24:36]

Filtrování galerie podle barev

V galerii jednoděložných a dvouděložných rostlin bylo zpřístupněno filtrování podle barev květů a plodů. Filtrovat lze podle hlavní (převládající) barvy, nebo i pomocí složitějších podmínek na přítomnost či nepřítomnost více barev. Vzhledem k počtu fotografií v galerii není v silách správců přiřazovat ke všem novým fotografiím barvy. Pokud nám chcete pomoct, čtěte prosím dále.


Přiřazovat barvy k fotografiím (nejen rostlin) mohou správci galerie a autoři fotografií. Zároveň jsme ale zavedli novou skupinu správců - administrátoři barev v galerii. Tito uživatelé mohou přiřazovat či měnit barvy u všech fotografií v galerii, mají k dispozici funkce na výpis fotografií bez přiřazených barev či bez nastavené převládající barvy, mohou označovat fotografie jako "bez barev" (např. fotky listů atp.) či bez převládající barvy. Pokud máte zájem pomoci nám udržovat na BioLibu kvalitní filtrování fotografií (nejen) rostlin dle barev, ozvěte se mi prosím na email ondrej.zicha(na)gmail.com.

Kvůli rychlosti jsou "rychlé filtry" pro hlavní barvu v kategorii galerie přepočítávány každý den. Může se tedy stát, že po obarvení fotografie se změna projeví až po čase. Časem samozřejmě plánujeme zprovoznit filtrování dle barev ve všech kategoriích galerie, kde to má smysl. Barvy bude možné kombinovat i s hesly a filtrovat tak třeba zelené housenky atp.

Pokud máte jakékoliv připomínky k funkci filtrování barev (ne k přiřazení barev samotných u konkrétních fotografií, které je často velmi subjektivní), můžete nám napsat v diskuzním fóru.

Ondřej Zicha   [05.06.2013 22:02:11]

Lovčík hajní

Dalším pavoukem mapovaným na BioLibu je lovčík hájní (Pisaura mirabilis), relativně hojný a snadno poznatelný druh, o jehož rozšíření však také chybí aktuální údaje. Zároveň můžete Vaše pozorování lovčíka s fotografií poslat do redakce zpravodajského portálu Muzeum 3000, více ve článku http://muzeum3000.nm.cz/veda/najdete-lov....


Zasílat fotografie do redakce Muzea 3000 můžete do 26. června 2013, nejlepší fotografie pak budou zveřejněny na stránkách Muzea. Pozor, pokud posíláte pozorování jak přes mapování na BioLibu, tak do redakce Muzea 3000, uveďte to prosím ve zprávě, aby nedošlo k zdvojení údajů v mapování. Příspěvky poslané do redakce do 26. června budou poté správcem zadány do mapování na BioLibu, mapování lovčíka bude probíhat i po tomto datu.
Ondřej Zicha   [06.04.2013 23:53:54]

Další druhy do mapování bezobratlých

Mapování brouků nyní zahrnuje všechny naše druhy z čeledi majkovití (Meloidae), celkem 24 druhů. Také mapujeme invazní sladkovodní houbu bochnatku americkou (Pectinatella magnifica).
Ondřej Zicha   [27.08.2012 17:50:02]

Tři druhy pavouků do mapování

Do mapovaných pavoukovců ČR byly zařazeny druhy zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium), pakřižák chluponohý (Uloborus plumipes) a lepovka jižní (Scytodes thoracica).


Při mapování zápřednice prosíme mapovatele o fotodokumentaci či dokonce dokladový exemplář (více zde) - je však nutno dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci se zápřednicemi, kousnutí může být bolestivé.
Ondřej Zicha   [23.03.2012 15:48:48]

BioLib, o. s.

Na začátku roku jsme konečně založili občanské sdružení. BioLib nyní vystupuje jako právnická osoba, což nám umožňuje žádat o finanční dary, dotace a granty, které by pokryly provoz a inovaci serveru, ale i rozšiřování funkcí a obsahu těchto stránek.

Více informací včetně možnosti finančně nám pomoci najdete na stránce BioLib, o. s.
Ondřej Zicha   [16.03.2012 16:13:39]

Nové mapované druhy

Ondřej Zicha   [31.07.2011 21:38:32]

Důležité diskuze na hlavní stránce

V levém menu úvodní stránky se nyní vypisuje seznam diskuzních místností, kde se řeší klíčová témata kolem funkcí a budoucnosti BioLibu. Věnujte jim prosím pozornost.
Ondřej Zicha   [16.06.2011 22:06:06]

Mapování střevlíků a svižníků

Seznam mapovaných druhů se rozšířil o 32 zástupců střevlíkovitých brouků - všechny naše druhy z rodů Carabus a Cychrus a také naše druhy svižníků.


Správcem mapování těchto druhů je Ing. Radek Hejda z AOPK ČR.
Ondřej Zicha   [03.04.2011 16:18:57]

Mapování obojživelníků a plazů - soutěž

Muzeum přírody Český ráj ve spolupráci s BioLibem, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Českou herpetologickou společností vyhlašuje soutěž "Vyfoť mě!". Vyfotografujte volně žijícího obojživelníka nebo plaza na území ČR a vyhrajte.

Více ve článku Vyfoť mě! Fotografická soutěž a na plakátku soutěže.
Ondřej Zicha   [14.11.2010 21:50:16]

Mapování vážek

Mapování bezobratlých bylo rozšířeno o české druhy vážek.
Ondřej Zicha   [19.10.2010 18:16:11]

Rozšíření mapování pavouků

Do mapování pavouků přibylo sedm našich vzácnějších druhů křižáků rodu Araneus a dále v poslední době rychle se šířící křižák pruhovaný.


Pokud je to možné, přidávejte k vašemu pozorování fotografii, nejlépe i fotografii pavouka z břišní strany - ta často obsahuje důležité určovací znaky. U křižáka pruhovaného to samozřejmě není třeba, s jiným naším druhem se nedá zaměnit.
Ondřej Zicha   [23.02.2009 23:00:14]

Mapování bezobratlých

Rozšířili jsme mapovaní výskytu bezobratlých o další druhy, například tesaříka pilunu, oba druhy ploskorohů, kraba říčního či medúzku sladkovodní. Některé z druhů si můžete prohlédnout v nové galerii mapovaných druhů. Seznam všech přidaných druhů najdete na detailu této novinky.


brouci:
Prionus coriarius - tesařík piluna
Rosalia alpina - tesařík alpský
Sinodendron cylindricum - roháček bukový
Anthaxia candens - krasec třešňový
Emus hirtus - drabčík huňatý
Mycetophagus fulvicollis

síťokřídlí:
Mantispa styriaca - pakudlanka jižní
Libelloides macaronius - ploskoroh pestrý
Libelloides coccajus - ploskoroh žlutý

ostatní:
Eriocheir sinensis - krab říční
Craspedacusta sowerbyi - medúzka sladkovodní
Ondřej Zicha   [29.01.2009 00:40:53]
V současné době se domlouváme na spolupráci mezi BioLibem a Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Na obsahu BioLibu by se tak mělo podílet více odborníků, kteří nám budou pomáhat s aktualizací taxonomického systému a rozšiřováním informací o jednotlivých druzích, určováním fotografií atd.

V jednání je i přesun BioLibu na rychlejší a stabilnější server. Věříme, že tato spolupráce přispěje ke zkvalitnění a rozšíření obsahu BioLibu. Diskuze možná zde.
Ondřej Zicha   [20.12.2008 21:06:37]
Přepracovali jsme úvodní stránku BioLibu. Najdete na ní výraznější upozornění na mapování probíhající na BioLibu, obrázek dne z galerie a náhodně se měnící tipy na lepší práci s BioLibem, které budeme postupně doplňovat.

Věříme, že je nová úvodní stránka o něco přehlednější a důstojnější než ta minulá (s rok starou novinkou).

Doufejme jen, že se v budoucnu novinky budou obměňovat častěji.
Ondřej Zicha   [20.12.2008 21:05:29]
Posledních několik měsíců jsme provedli mnoho změn. K taxonům je možné importovat citace, vylepšili a zpřehlednili jsme formuláře pro přidávání taxonů, vědeckých i národních názvů a obrázků. Uživatelé nám nyní mohou pomoct ověřovat determinace, i neregistrovaní uživatelé mohou přidávat návrhy na změnu určení obrázku.

Už nějaký čas pracujeme na nástroji pro překlad uživatelského rozhraní BioLibu do dalších jazyků. Nástroj už je téměř dokončený, hledáme uživatele, kteří by nám pomohli s testováním a překlady.

Pomocí nástroje bude možné překládat či navrhovat úpravy překladů přímo přes BioLib. Pokud by někdo měl zájem se na překladech podílet, kontaktujte administrátory BioLibu.

Systém pro ověřování determinací naopak už nějakou dobu funguje. Pokud se lépe vyznáte v nějaké skupině rostlin, hub či živočichů, můžete u obrázků určených dro druhu vyjadřovat svůj souhlas s determinací fotografie. Ověřovat můžete fotografie potvrzené i čekající na potvrzení a dokonce i návrhy na změnu determinace. Samozřejmě můžete přidávat vlastní návrhy či upozornit na problematické určení v komentářích k fotografii.
 
Záznam 1 až 20 z 75  
[1] 2 3 4